Teraz: otwarte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

AKTUALNOŚCI BN

Jak dochodziliśmy do Niepodległości dzień po dniu? Codziennie gazeta sprzed 100 lat

Data publikacji:

Przegląd prasy sprzed wieku, od 11 listopada 1917 do 11 listopada 1918, już od soboty prezentować będziemy przez cały rok w cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. Spośród kilkunastu tytułów ukazujących się na terenach wszystkich trzech zaborów wybieramy po jednym numerze na każdy dzień. Jest to pierwszy z projektów Biblioteki Narodowej na jubileuszowy rok 100-lecia powrotu Polski na mapy Europy i Świata. Planujemy także inne publikacje – drukowane i internetowe – prezentujące wydarzenia, osoby, dzieła oraz materiały źródłowe związane z tamtym okresem.

Numery gazet sprzed 100 lat w POLONIE pozwolą nam prześledzić, czym żyli Polacy w tamtym okresie, jakie były i w jaki sposób zmieniały się społeczne nastroje, zapatrywania, gusta kulturalne czy koncepcje polityczne. Takie podejście pozwoli zapoznać się nie tylko ze sprawami wielkimi i doniosłymi, jak manifesty polityczne czy sytuacja na frontach, ale także z tymi codziennymi, jak repertuary teatralne, rubryki towarzyskie czy porady praktyczne. Kolejne numery historycznych gazet publikowane będą codziennie na głównej stronie POLONA.PL pod symboliczną „kartką z kalendarza”. Wygodny dostęp do archiwalnych numerów gazet możliwy jest dzięki uruchomionej niedawno nowej funkcjonalności POLONY: panelowi „Prasa”.

Ponadto, dzięki prowadzonym w zbiorach BN okolicznościowym kwerendom, w ciągu roku pokazywać będziemy w różnej formie publikowane wtedy ulotki, afisze i odezwy, udostępnimy dzieła najważniejszych działaczy niepodległościowych oraz materiały związane z ich biografiami, a także opracowania i materiały źródłowe związane z procesem dochodzenia do niepodległości naszej Ojczyzny.