Niepodległa logoTeraz: zamknięte  |  pon.–sob. 8.30–20.30 

AKTUALNOŚCI BN

Narodowe Czytanie: Wesele Stanisława Wyspiańskiego

Data publikacji:

W sobotę 2 września odbyła się kolejna edycja organizowanej od lat pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku Polacy oddali się wspólnej lekturze Wesela Stanisława Wyspańskiego – zadecydowali uczestnicy internetowego plebiscytu. 

Akcja prowadzona jest w całym kraju, a także w wielu zagranicznych skupiskach Polonii. Mogą do niej przystąpić wszyscy chętni, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zorganizować wspólne czytanie Wesela w wybranym miejscu, pod dachem lub w plenerze – najczęściej są to biblioteki, szkoły, domy kultury, rynki miast, parki. W Czytaniu często biorą udział znani aktorzy, politycy i samorządowcy, a także inne postacie ważne dla swych społeczności. Centralne obchody i oficjalna inauguracja rozpoczęły się o godz. 12, tradycyjnie w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej. – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zapraszającym do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęła Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach. Biblioteka Narodowa w Pałacu Rzeczypospolitej zorganizowała z tej okazji pokaz rękopisu wielkiego dzieła polskiego Noblisty oraz kilkudziesięciu przekładów powieści na języki obce.