Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Zbiory /
  2. Zbiory bibliologiczne

Zbiory bibliologiczne

Charakterystyka zbiorów bibliologicznych

Zbiory bibliologiczne są kolekcją specjalną różnych typów dokumentów wydzielonych na podstawie kryterium treściowego.

Zakres tematyczny gromadzonego piśmiennictwa polskiego i zagranicznego obejmuje bibliologię i informatologię. Kompletuje się więc książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego i inne materiały biblioteczne dotyczące informacji naukowej, bibliografii, księgoznawstwa, czasopiśmiennictwa, dziejów i struktury innych materiałów bibliotecznych, bibliotekoznawstwa, a także czytelnictwa i bibliofilstwa.

Podstawowym źródłem wpływu polskich publikacji bibliologicznych jest drugi egzemplarz obowiązkowy bieżącej produkcji wydawniczej. Wydawnictwa obce, wydawane przede wszystkim w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim wpływają drogą wymiany, kupna bądź darów.

W gromadzeniu zbiorów bibliologicznych uwzględnia się różne typy dokumentów. Wśród nich są książki, czasopisma, ale również wydawane od początku XIX w. bibliologiczne dokumenty życia społecznego. Zostały one zebrane w tematycznie wydzielonych tekach dokumentacyjnych. Zbiór tworzą przede wszystkim materiały krajowych i zagranicznych zjazdów, konferencji, narad, seminariów, warsztatów, wystaw, targów księgarskich i innych imprez związanych z bibliologią. Są wśród nich dokumenty obrazujące działalność bibliotek, archiwów, wydawnictw, towarzystw i stowarzyszeń zawodowych. Kompletowane są dokumenty dotyczące wybitnych bibliotekarzy, a także polskie normy bibliotekarskie, bibliograficzne i wydawnicze, afisze i plakaty.
Odrębną kolekcję stanowią katalogi bibliologiczne (antykwarskie, aukcyjne, księgarskie i wydawnicze) polskie i zagraniczne, przechowywane w układzie alfabetycznym według nazw firm.

W skład zbiorów bibliologicznych wchodzą również wybrane tematycznie wycinki prasowe. Zasób od 2008 r. jest udostępniany na płytach CD. Natomiast wycinki z gazet i czasopism wydanych przed 2008 r. dostępne są w formie tradycyjnej.  

Dokumentacja Biblioteki Narodowej

Zadanie dokumentowania działalności Biblioteki Narodowej wykonuje Archiwum Zakładowe BN oraz Zakład Zbiorów Bibliologicznych, który kolekcjonuje wycinki prasowe, materiały z konferencji naukowych i imprez kulturalnych odbywających się w BN, afisze, plakaty, fotografie oraz kartotekę piśmiennictwa o BN.

W zbiorach bibliologicznych znajdują się również fotografie dokumentujące działalność i wydarzenia w Bibliotece Narodowej.

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny