Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Zasoby cyfrowe i linki /
  2. Biblioteka Europejska

Biblioteka Europejska

logo TEL


Biblioteka Europejska (The European Library - TEL) oferuje dostęp do zbiorów bibliotek narodowych Europy. Daje możliwość zintegrowanego przeszukiwania katalogów bibliotecznych i umożliwia dostęp do cyfrowej postaci książek, czasopism, zbiorów graficznych i audiowizualnych. W najbliższych latach uczestnicy TEL szczególny nacisk chcą położyć na wzbogacanie zasobów biblioteki o publikacje cyfrowe, dokumentujące kulturę poszczególnych krajów. Biblioteka Narodowa jest partnerem TEL od stycznia 2007 r.

Dostęp do portalu TEL jest:

  • Wielojęzyczny - wyszukiwanie można prowadzić w językach narodowych
  • Zintegrowany - za pomocą jednej wyszukiwarki można przeglądać katalogi dowolnej ilości bibliotek
  • Wielopoziomowy - przeszukiwać można katalogi, kolekcje zbiorów zdigitalizowanych lub ich dowolne, definiowane przez użytkownika kombinacje. Możliwe jest również prowadzenie wyszukiwań w jednej, wybranej kolekcji
  • Powszechny - dostęp do katalogów Biblioteki Europejskiej nie podlega żadnym ograniczeniom, natomiast dostęp do niektórych obiektów zdigitalizowanych jest płatny.

Biblioteka Europejska przeznaczona jest dla internautów z całego świata, którzy interesują się kulturą i historią Europy, jej celem jest prezentacja bogactwa i różnorodności europejskiego dziedzictwa kulturowego i ułatwienie dostępu do zasobów bibliotek. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej z 2 marca 2006 roku, ogłoszonymi w ramach inicjatywy i2010: biblioteki cyfrowe, Biblioteka Europejska stała się fundamentem uruchomionego w grudniu 2008 roku portalu Europeana, która umożliwia zintegrowany dostęp do cyfrowych zbiorów nie tylko najbardziej zasobnych bibliotek Europy, lecz również jej archiwów i muzeów.

Aktualności

Usługi Biblioteki Europejskiej dla właścicieli stron internetowych

  • Miniwyszukiwarka zasobów Biblioteki Europejskiej do umieszczenia na własnej stronie internetowej. Szczegóły znajdują się na stronie TEL. Kod dostępu dla polskich instytucji, potrzebny do umieszczenia wyszukiwarki na stronie WWW to UTPLM702.
  • Ogólnoeuropejski program linkowania bibliotek i instytucji kultury. Biblioteka Europejska zamieszcza linki do stron WWW bibliotek na stronie TEL. Zgłoszenia linków prosimy nadsyłać na adres: info@theeuropeanlibrary.org.

Dalsze informacje o Bibliotece Europejskiej:

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny