Teraz: zamknięte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

ZAPRASZAMY

Konferencja „Współczesne wydawnictwa i prasa ruchu harcerskiego”

Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia i Biblioteka Narodowa zapraszają na konferencję pt. „Współczesne wydawnictwa i prasa ruchu harcerskiego”, w sobotę 28 marca 2015 r., w godzinach 10.00-18.00, w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie, przy Al. Niepodległości 213, w Sali Darczyńców, obok wejścia A (dla czytelników).

Pobierz informację szczegółową i program konferencji

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do 18 marca na adres e-mail: bn2015@harcerstwo2stulecia.pl

O sukcesie czytelniczym Szajnochy i Łozińskiego - wykład prof. Violetty Julkowskiej

Szanowni Państwo,
Pracownia Historii Bibliotek i Czytelnictwa IKiCz zaprasza na wykład prof. dr hab. Violetty Julkowskiej z Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Temat wykładu:

O sukcesie czytelniczym historyków krakowskich Karola Szajnochy i Władysława Łozińskiego. Studium z pogranicza historii historiografii i kultury literackiej II połowy XIX w.

Termin: 4 marca, godz. 13:00, sala 200.

Wykład: Theodore R. Weeks. Reading for the Nation

Pracownia Historii Bibliotek i Czytelnictwa Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej

serdecznie zaprasza na wykład

prof. Theodore R. Weeksa (Southern Illinois University)
Reading for the Nation: Press and Publishing in Lithuanian in Vilnius, 1905-1920

Wykład w języku angielskim. Wstęp wolny

 
14 stycznia godz. 12.00
Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213
sala nr 200

The first two decades of the 20th century were an immensely important time for the development of Lithuanian written culture and for the Lithuanian national movement. The modern standard written language had been – more or less – established, but there remained the task of building the institutions of modern reading culture: schools, libraries, bookstores, publishers, periodicals. This short presentation will look at the specific situation in Vilnius (Wilno) during these years when the building of reading culture went hand-in-hand with claims on the city as the capital of a future independent Lithuania.

Wystawa: Stanisław Fijałkowski - architekt - twórca - pedagog

Wystawę poświęconą twórczości Stanisława Fijałkowskiego, wybitnego architekta, twórcy m.in. kompleksu budynków Biblioteki Narodowej, można od środy 3 grudnia oglądać w salach wystawowych Gmachu Głównego BN na Polu Mokotowskim. Uroczystego otwarcia dokonali dr Tomasz Makowski, dyrektor BN, wraz z głównym autorem i bohaterem wystawy, Stanisławem Fijałkowskim.

Stanisław Fijałkowski
– architekt – twórca – pedagog –

  • al. Niepodległości 213, wejście dla czytelników
  • Sala Mozaikowa / Sala Tatrzańska

Wystawa będzie otwarta do 31 stycznia 2015 roku, od poniedziałku do soboty w godzinach 8.30-20.30.
Wstęp wolny

Wystawa: Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury”

Wystawa prezentuje dokonania Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego w kontekście publikacji książkowych wydawanych w ramach serii Biblioteka „Kultury”, a także sylwetki współpracowników i autorów tej ważnej dla kultury polskiej instytucji w latach 1946-2000.

W Bibliotece „Kultury” wydawane były teksty pisarzy polskich, autorów z innych krajów zza żelaznej kurtyny, jak również z państw zachodnich. Seria charakteryzowała się szerokim zakresem tematycznym, pojawiały się w niej książki historyczne, socjologiczne, politologiczne oraz beletrystyka, która zadecydowała o jej prestiżu. Biblioteka „Kultury” sprawiła, że ponownie na znaczeniu zyskały takie gatunki literackie jak esej czy dziennik.

We wrześniu 2014 roku w 14. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia premierę miał portal udostępniający archiwa Instytutu Literackiego „Kultura”. Udostępniono także wiele innych materiałów związanych z Instytutem: listy, zdjęcia, nagrania, wycinki prasowe. Biblioteka Narodowa uczestniczy w projekcie uporządkowania, inwentaryzacji i udostępnienia zbiorów z Maisons-Laffitte od 2009 r. Wszystkie 637 numerów paryskiej „Kultury” i 171 wydań „Zeszytów Historycznych” można już czytać online na stronie: www.kulturaparyska.com

Biblioteka Narodowa, Gmach Główny, al. Niepodległości 213
Wystawę można oglądać do końca marca w godzinach otwarcia Biblioteki.
Wstęp wolny.

Organizatorzy: Fundacja Kultury Paryskiej oraz Biblioteka Narodowa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sztamtysz tłumaczy literatury - spotkanie z Ireną Dębek

Gościem listopadowego „sztamtyszu” tłumaczy literatury będzie Irena Dębek. Tłumaczka przedstawi opowiadanie Hanno Millesiego Papierowe ściany oraz fragment swojego tłumaczenia. Opowie o problemach, jakim musiała stawić czoła podczas pracy nad przekładem. 14 listopada 2014, godz. 18.00Goethe-InstitutBibliotekaul. Chmielna 13AWarszawa prowadzenie: Tomasz Ososińskispotkanie w języku polskimwstęp wolny   więcej o Sztamtysz tłumaczy literatury - spotkanie z Ireną Dębek

Wystawa: Inna perspektywa. Notatki Zbigniewa Herberta z muzeów


Ekspozycja łącząca w sobie rysunki poety z fragmentami jego wierszy, zestawionymi razem w osobistą historię sztuki Herberta i opowieść o oglądaniu. Szkice, które powstawały w latach 1958-98, najczęściej bezpośrednio w muzeach i galeriach w zachodniej Europie to wizualne zapiski z kontaktu z ważnymi dla Herberta obiektami. Herbert przerysowując wybrane przez siebie fragmenty obrazów, tkanin lub rzeźb wprowadza nas bocznymi drzwiami do świata dawnych mistrzów. Twórcy wystawy postanowili ten gest powtórzyć, w krótkich, zaskakujących cytatach z wierszy szukając nieznanych wejść do znanych utworów.

Zobacz notatkę i zdjęcia z wernisażu wystawy

Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia 2014 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości 213

90. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

W dniach 27 – 29 października 2014 r. odbędą się w Warszawie obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Katarzyna Herbert, a współorganizatorami Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Biblioteka Narodowa, we współpracy z Instytutem Książki. Trzydniowe święto poezji, w którym wezmą udział między innymi Edward Hirsch, Julia Hartwig, Tomas Venclova i Adam Zagajewski, to nie tylko okazja do rozmowy na temat utworów i postaci urodzonego w 1924 r. poety, ale też do dyskusji na temat miejsca poezji w XXI wieku. Wydarzenie od-bywać się będzie w Pałacu Rzeczypospolitej – miejscu, w którym znajduje się archiwum Herberta więcej o 90. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta