Teraz: zamknięte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

WYDARZENIA

Quo vadis – Narodowe Czytanie i pokaz rękopisu

Data publikacji:

W sobotę 3 września w blisko 2000 miejsc w całej Polsce odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania – organizowanej corocznie przez Kancelarię Prezydenta RP wspólnej lektury wybranej polskiej powieści. W tym roku było to  Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Biblioteka Narodowa przygotowała pokaz rękopisu Quo vadis oraz najciekawszych wydań powieści, zarówno polskich, jak i przekładów na języki obce, a także zaprezentowała bibliografię obejmującą ponad 2000 wydań dzieła Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie zainaugurowała Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w warszawskim Ogrodzie Saskim, w obecności m.in. prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej.

Prezentowany w Pałacu Rzeczypospolitej rękopis to 312 wypełnionych drobnym pismem kart, uzupełnionych uwagami naniesionymi przez autora z myślą o redakcji „Gazety Polskiej”, która drukowała powieść w odcinkach od 26 marca 1895 r. do 29 lutego 1896 r. Według badaczy Henryk Sienkiewicz podarował rękopis właśnie jednej z pracownic gazety, która z czasem sprzedała go znanemu bankierowi Leopoldowi Julianowi Kronenbergowi. W czasie okupacji przechowywany w sejfie Banku Handlowego, po Powstaniu Warszawskim ukryty w krypcie Kolegiaty w Łowiczu, do BN trafił w 1951 r.

Quo vadis to nie tylko najpopularniejsze dzieło Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 r. została opublikowana w blisko 70 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Co ciekawe, podczas gdy w Polsce zarejestrowano do tej pory niecałe 200 edycji powieści, w języku włoskim i niemieckim po prawie 300, co znakomicie świadczy o jej międzynarodowej popularności. W trakcie wystawy zaprezentowano szczegółową bibliografię obejmującą 2002 wydania polskie i obcojęzyczne. Można było zobaczyć także Quo vadis w językach m.in. japońskim, hebrajskim i perskim, oraz bogato ilustrowane, hiszpańskie wydanie z 1900 r. Egzemplarz właśnie tego wydania Prezydent Andrzej Duda podarował papieżowi Franciszkowi w czasie wizyty w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży 2016.