Teraz: otwarte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

WYDARZENIA

Hackathon danych publicznych w Bibliotece Narodowej

Data publikacji:

Późnym wieczorem w niedzielę 25 września zakończył się w Bibliotece Narodowej Hackathon danych publicznych, czyli pierwszy w Polsce maraton programowania zorganizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC). O pulę nagród, wynoszącą łącznie 50 tys. złotych, walczyło przez dwa dni prawie 100 zawodników w 17 zespołach. Zadaniem było wykorzystanie udostępnionych przez urzędy i ministerstwa danych publicznych do stworzenia aplikacji użytecznej dla zwykłego obywatela. Biblioteka Narodowa była partnerem wydarzenia, a w jury zasiadał Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora BN.

Wśród udostępnionych uczestnikom Hackathonu danych publicznych były m.in. dane z katalogu Biblioteki Narodowej – dostępne w portalu data.bn.org.pl

Nagrody zwycięskim zespołom wręczyła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

  • 1. nagrodę – 18 000 zł oraz płatny staż w Centralnym Ośrodku Informatyki – zdobył zespół „Fringers” za aplikację ułatwiającą załatwianie spraw w urzędach.
  • 2. nagrodę – 13 000 zł – przyznano „Zielonym Diabłom” za aplikację pomagającą wyszukiwać tańsze zamienniki leków refundowanych.
  • 3. nagroda - 9500 zł – trafiła do zespołu „Media 3.0 SAP” za grę bazującą na danych o budżecie miejskim Wrocławia.

Nagrodę specjalną, 10 000 zł ufundowane przez Polską Wytwornię Papierów Wartościowych, otrzymał zespół „sprawdzparagraf.pl” za rozwiązanie służące wykrywaniu klauzul niedozwolonych w umowach i regulaminach.

Zwycięskie projekty będą wdrażane przez MC.

Prototypy aplikacji to nie jedyny efekt Hackathonu. MC potraktowało wydarzenie jako warsztat ewaluacyjny dla administracji,  dzięki któremu zweryfikowano jakość i sposób udostępniania danych przez instytucje. Doświadczenia uczestników konkursu i trudności, na jakie się natknęli, posłużą jako punkt wyjścia do działań naprawczych prowadzonych przez MC i inne resorty.

- Liczymy na to, że uczestnicy i eksperci Hackathonu zaangażują się w budowę społeczności wokół portalu danepubliczne.gov.pl – powiedziała  Agata Miazga, wicedyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego MC – chcielibyśmy, by razem z nami czuwali nad jakością danych publicznych i podsuwali pomysły, jak najlepiej odpowiadać na potrzeby odbiorców.

Hackathon danych publicznych to jeden z elementów procesu otwierania danych, koordynowanego przez MC. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął Program otwierania danych publicznych, którego celem jest uwolnienie potencjału danych publicznych i zwiększenie ich wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych: środowiska biznesu, nauki, organizacji pozarządowych, a także samą administrację.