Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Wydarzenia
  2. - 24 października w Pałacu Rzeczypospolitej

Wydarzenia

24 października w Pałacu Rzeczypospolitej

Data rozpoczęcia: 24.10.2015

Jedyna możliwość obejrzenia Pałacu wewnątrz. Oprowadzania z przewodnikiem, specjalny pokaz rękopisów i starodruków ze zbiorów BN oraz popołudnie w Sali Kariatyd z widokiem na Ogród Krasińskich. Zapraszamy na Dzień Otwarty od godziny 10 do 19. 


Sobota 24 października 2015 roku będzie wyjątkowym dniem w życiu Pałacu Rzeczypospolitej. XVII-wieczny Pałac pełni na co dzień funkcje magazynu, jest miejscem, w którym przechowuje się najstarsze i najcenniejsze polskie druki. Ale właśnie 24 października będzie można przyjrzeć mu się lepiej niż zwykle, posłuchać o jego historii oraz odwiedzić salę, w której na oryginalnych meblach przechowywany jest historyczny księgozbiór z XVIII wieku rodu Potockich i Branickich. 

Oprowadzania odbędą się w 5 turach: o godzinie 10:00, 11:00, 12:00, 14:00 i 15:00. Obowiązują zapisy, niestety liczba miejsc została już wyczerpana.

Jednocześnie przypominamy, że osoby, dla których nie starczyło miejsc w grupach z przewodnikiem będą mogły zwiedzać Pałac samodzielnie przez cały dzień.

Przez cały dzień w Sali Rycerskiej będzie można zobaczyć specjalnie wybraną kolekcję starodruków poświęconą Skandynawii (w tym m.in. łacińską i niemiecką wersję "Eddy" i "Historię o ludach Północy" Olafa Magnusa) oraz kolekcję rękopisów, np. "W Malstromm" Stanisława Przybyszewskiego (rękopis wykonany przez Dagny Juel, żonę Przybyszewskiego), czy "Dolę" Władysława Reymonta, "Wyrok Zeusa" Henryka Sienkiewicza oraz "Notes warsztatowy" Czesława Miłosza i "Wyklejanki" Wisławy Szymborskiej.

Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski zostanie zaprezentowany „Rocznik świętokrzyski dawny" – najstarszy zachowany pomnik polskiej historiografii. To właśnie na jego karcie widnieje wiadomość o przybyciu do Polski czeskiej księżniczki Dobrawy w roku 965 i o chrzcie Mieszka I w roku następnym „Mysko dux baptizatur”. Pokaz ten rozpocznie cykl – od 24 października co miesiąc Biblioteka Narodowa będzie prezentować jeden z zabytków kultury i historii związanych z początkami Państwa Polskiego.  

Dzień otwarty to okazja szczególna, ponieważ Pałac jest właśnie odnawiany. Z tego powodu zwiedzanie pierwszego piętra będzie się odbywać przy naturalnym świetle, którego na co dzień próżno tam szukać – specjalnie zasłonięte okna chronią najcenniejsze druki od niszczącego wpływu promieni UV. Tego dnia jednak wpuścimy odrobinę światła oraz wejdziemy do Sali Kariatyd przy odsłoniętych oknach, z widokiem na Ogród Krasińskich, zupełnie jak za czasów fundatora Pałacu - Jana Dobrogosta Krasińskiego.


Dzień Otwarty Pałacu Rzeczypospolitej zorganizowano w ramach projektu „Konserwacja i rewitalizacja Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie – europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII wieku”. Biblioteka Narodowa na projekt otrzymała 13,7 mln zł dotacji z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Powrót do wydarzeń

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny