Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Wydarzenia
  2. - Nagroda Literacka m.st. Warszawy za najlepszą książkę roku 2013

Wydarzenia

Nagroda Literacka m.st. Warszawy za najlepszą książkę roku 2013

Data rozpoczęcia: 23.01.2014

Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do 7. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, której partnerem została Biblioteka Narodowa. Jest o co walczyć – łącznie do laureatów trafi 200 tys. zł. Nagroda, łącząca przeszłość z teraźniejszością, w ostatnich latach stała się znaczącym wydarzeniem w warszawskim środowisku literackim.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez warszawski samorząd i z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem w środowisku twórców i miłośników literatury w całym kraju.  Konkurs jest kontynuacją wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Wśród laureatów znaleźli się twórcy tak wybitni jak Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937), Leopold Staff (1938).  W ramach działań na rzecz rozwoju czytelnictwa i twórczości literackiej oraz promocji miasta Nagroda Literacka została reaktywowana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy 28 sierpnia 2008 roku.

W ciągu ostatnich lat Nagrodą uhonorowani zostali w kategorii Warszawski Twórca: Tadeusz Konwicki, Józef Hen Marek Nowakowski, Janusz Głowacki, Janusz Tazbir, Joanna Kulmowa. W pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali między innymi: Julia Hartwig, Maciej Wojtyszko, Eustachy Rylski, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Kazimierz Orłoś oraz Aleksandra i Daniel Mizielińscy.

Jurorzy spośród nadesłanych zgłoszeń wskazują nominowanych w czterech kategoriach: literatura piękna - proza, literatura piękna – poezja, edycja o tematyce warszawskiej oraz literatura dziecięca – tekst i ilustracje. Nominacje ogłaszane są na specjalnej konferencji prasowej pod koniec marca. Z nominowanych tytułów Jurorzy wybierają zwycięzców oraz wskazują laureata piątej, najważniejszej kategorii – Warszawskiego Twórcę (bez wcześniejszego ogłaszania nominacji). Wyniki poznajemy podczas Gali finałowej, która od 2012 roku organizowana jest zawsze w kwietniu, w okolicach Światowego Dnia Książki i Prasy.

 

Zgłoszenia przyjmowane są do końca stycznia 2014 roku – swoje propozycje może zgłosić każdy. Najlepsze publikacje wybierać należy spośród książek żyjących autorów, napisanych w języku polskim, wydanych w 2013 r. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną (na adres ahagmajer@um.warszawa.pl) bądź listownie (Biuro Kultury, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa).

Więcej informacji o Nagrodzie na Facebooku

Powrót do wydarzeń

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny