Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Wydarzenia

Wydarzenia

PIERWSZE/NAJSTARSZE - ROCZNIKI JANA DŁUGOSZA

Data rozpoczęcia: 19.12.2015

W sobotę 19 grudnia odbędzie się kolejny pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE. Tym razem Biblioteka Narodowa zaprezentuje Roczniki Jana Długosza. Przyjrzymy się legendarnym i historycznym początkom państwa Piastów.


PIERWSZE/NAJSTARSZE: Sakramentarz tyniecki

Data rozpoczęcia: 28.11.2015

W sobotę 28 listopada, w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE, odbędzie się w Pałacu Rzeczypospolitej pokaz Sakramentarza tynieckiego. Ten bogato zdobiony kodeks to nie tylko jeden z najstarszych (XI w.) rękopisów przechowywanych w Polsce, ale także intrygujące źródło wiedzy na temat kultury państwa Piastów. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady: o kobietach i książkach w XI wieku oraz o początkach opactwa benedyktynów w Tyńcu. 


Spotkanie autorskie z Bogusławem Chrabotą

Data rozpoczęcia: 20.11.2015

Biblioteka Narodowa oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo z przyjemnością zapraszają na spotkanie autorskie

Bogusławem Chrabotą 

poświęcone jego najnowszej książce „Psy Egiptu”, które odbędzie się 20 listopada o godz. 18:00 w Pałacu Rzeczypospolitej,  pl. Krasińskich 3/5.

Spotkanie poprowadzi Maciej Stroiński.

 

Powieść z akcją osadzoną w pieczołowicie zrekonstruowanej rzeczywistości starożytnego Egiptu.

Egipt faraonów, tysiąc czterysta lat przed Chrystusem. Małoletnia księżniczka z azjatyckiego królestwa Mitanni wędruje na dwór faraona. Ma zostać jego kolejną żoną. W kananejskiej twierdzy Megiddo, od której wiele lat później bierze nazwę biblijny Armagedon, czeka na nią egipski poseł Mane. Do spotkania jednak nie dochodzi, ponieważ Mane zostaje zamordowany, a księżniczka porwana. Do Megiddo przybywa jednak eskortujący ją mitannijski możnowładca Haramaszi. To on przy udziale egipskiego żołnierza o imieniu Tut ("Żywy") próbuje wyjaśnić tajemnice morderstwa i porwania. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ każdy jest podejrzany, a okrutna intryga zbiera kolejne krwawe żniwo.

Książka została wydana przez Zysk i S-ka Wydawnictwo


19 listopada poznamy zwycięzców Rankingu Bibliotek

Data rozpoczęcia: 19.11.2015

W tym roku już po raz piąty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodzą samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Wyróżnieni zostaną ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.

Celem organizatorów jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych, tak by biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Uroczysta gala odbędzie się 19 listopada 2015 r. o godz. 11.00 w Pałacu Rzeczypospolitej (siedziba Biblioteki Narodowej), pl. Krasińskich 3/5, w Warszawie. Dyplomy odbiorą samorządowcy i dyrektorzy najlepszych bibliotek w gminach miejskich do 15 tys. mieszkańców oraz w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.

19 listopada ukaże się także 4-kolumnowy dodatek do dziennika „Rzeczpospolita” - Ranking Bibliotek z listą najlepszych placówek. Pełna lista będzie dostępna na stronach internetowych „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki.


Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku. Promocja książki prof. Piotra Skubiszewskiego

Data rozpoczęcia: 18.11.2015

Towarzystwo Naukowe KUL oraz Biblioteka Narodowa uprzejmie zapraszają na uroczystą promocję książki Profesora Piotra Skubiszewskiego Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku. Promocja odbędzie się 18 listopada 2015 r. o godz. 18.00 w Sali Darczyńców w Gmachu Biblioteki Narodowej, Warszawa, al. Niepodległości 213.


70 lat działalności Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie – wystawa

Data rozpoczęcia: 14.11.2015

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przygotowuje się do obchodów w roku 2016 trzech jubileuszy: 70-lecia istnienia, 65-lecia Nagrody Literackiej i 40-lecia pisma „Pamiętnik Literacki”. Z tej okazji Biblioteka Narodowa zorganizowała wystawę, po raz pierwszy prezentującą szerokiej publiczności bogaty dorobek i historię działalności Związku.

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) powstał w sierpniu 1946 r. w Londynie z inicjatywy Stanisława Strońskiego, ministra informacji emigracyjnego Rządu RP. Celem organizacji od początku istnienia była pomoc polskim pisarzom oraz obrona wolności myśli i słowa wobec narzuconej Polsce cenzury. W latach 1947–1971 Związek prowadził w Londynie Dom Pisarza, który stał się centrum polskiego życia kulturalnego na obczyźnie. W swej 70-letniej historii ZPPnO zrzeszał  najwybitniejszych pisarzy i poetów emigracyjnych. Obecnie należy do niego bez mała 90 twórców rozsianych po całym świecie. Prezesem Związku jest Andrzej Krzeczunowicz. Główna działalność ZPPnO ma miejsce w Londynie, gdzie znajduje się siedziba Związku. Organizowane są tam wieczory autorskie, promocje książek, spotkania z poezją, salony literackie z udziałem gości z Polski.

  • Wystawa 70 lat działalności Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie
  • 21 listopada – 31 grudnia
  • Hol Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213)
  • Ekspozycję można zwiedzać w godzinach otwarcia Biblioteki.

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny