Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Wydarzenia

Wydarzenia

Rozmyślanie przemyskie – pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze

Data rozpoczęcia: 19.03.2016

Najstarszą zachowaną do dziś książkę napisaną całkowicie po polsku: Rozmyślanie przemyskie – zobaczyć będzie można w sobotę 19 marca (godz. 12-18.30) w Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich) w ramach cyklu pokazów PIERWSZE/NAJSTARSZE.

Przejdź do strony wydarzenia na facebook.com

Rozmyślanie to średniowieczne opowieści apokryficzne o życiu Jezusa i Marii pochodzące z przełomu XV i XVI w. Wydarzeniu towarzyszą dwa wykłady: ks. prof. Marka Starowieyskiego o apokryfach w najstarszej polskiej literaturze oraz dr Izabeli Winiarskiej-Górskiej o polszczyźnie późnego średniowiecza. Podczas wystawy będzie także możliwość zwiedzenia pałacowych wnętrz z przewodnikiem. Na zakończenie, o 18.30, nastąpi premierowe uruchomienie iluminacji Pałacu.

Znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej rękopis Rozmyślania przemyskiego został sporządzony w początku XVI wieku i jest odpisem starszego utworu. Ten liczący ponad 400 kart zabytek to obszerna opowieść o życiu Marii i Chrystusa, oparta o Ewangelię, legendy i apokryfy. Badacze łączą go z działalnością zakonu Bernardynów. Jest arcyciekawym przykładem polskiej prozy późnego średniowiecza, stanowiąc dowód erudycji i literackich umiejętności pozwalających zebrać historie z rozmaitych źródeł w jeden spójny wykład. Rozmyślanie zawiera także wiele treści lekkich, zabawnych, np. opowieści o tym jak Jezus w dzieciństwie pomagał Marii przyprawiać kapustę i jak ożywił gliniane ptaszki by nie zostały zdeptane.

Wybitny badacz literatury staropolskiej Aleksander Brückner napisał, że autor Rozmyślania przemyskiego ogarnął wszystko, co średniowieczny świat katolicki wiedział i pragnął wiedzieć o Chrystusie i jego matce. Tę opinię sprzed bez mała wieku potwierdzają również współczesne badania nad zabytkiem.

Wykłady

  • godz. 15 – wykład ks. prof. Marka Starowieyskiego
    Rozmyślanie przemyskie na tle apokryfów Nowego Testamentu

    Na przykładzie Rozmyślania przemyskiego prelegent pokaże, w jaki sposób różnorodne apokryfy Nowego Testamentu były obecne w najstarszej polskiej literaturze.
  • godz. 16.30 – wykład dr Izabeli Winiarskiej-Górskiej
    „O Jezusie i Maryji czcienie”, czyli Rozmyślanie Przemyskie w oczach historyka języka

Zwiedzanie Pałacu Rzeczypospolitej

Zwiedzanie Pałacu Rzeczypospolitej z przewodnikiem Jackiem Karwatem: godz. 12 i 14 - rejestracja zakończona.

Zapraszamy na indywidualne (bez przewodnika) zwiedzanie wystawy i Pałacu w godz. 12-18.30 poza godzinami oprowadzań.

Premiera iluminacji Pałacu Rzeczypospolitej

O godz. 18.30 nastąpi premierowe uruchomienie iluminacji Pałacu. Oświetlenie obejmie cały obiekt i podkreśli detale architektoniczne po przeprowadzonej niedawno restauracji fasady budynku. Światła będą odtąd oświetlały Pałac codziennie od zmierzchu do świtu, zaprojektowane zostały zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

PIERWSZE/NAJSTARSZE

Cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki Państwa Polskiego.


Szkolenie: „Opracowanie rzeczowe dokumentów z wykorzystaniem UKD – poziom zaawansowany”

Data rozpoczęcia: 14.03.2016

W dniach: 14 – 15 marca 2016 r, godz. 10.00 odbędzie się szkolenie „Opracowanie rzeczowe dokumentów z wykorzystaniem UKD – poziom zaawansowany”.

Wolnych miejsc: 10

Zobacz więcej…


Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich Długosza - Pierwsze/Najstarsze

Data rozpoczęcia: 24.02.2016

W sobotę 27 lutego, w godz. 12–18 zapraszamy do Pałacu Rzeczypospolitej na kolejny pokaz w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE oraz zwiedzanie pałacowych wnętrz z przewodnikiem. Tym razem Biblioteka Narodowa zaprezentuje Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich Jana Długosza – niezwykły iluminowany kodeks z XVI wieku.


Kazania świętokrzyskie – PIERWSZE/NAJSTARSZE

Data rozpoczęcia: 30.01.2016

W sobotę 30 stycznia zapraszamy do Pałacu Rzeczypospolitej na kolejny pokaz w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE. Tym razem Biblioteka Narodowa zaprezentuje Kazania świętokrzyskie, a o jednym z najcenniejszych zabytków języka polskiego w zbiorach BN opowie dr Izabela Winiarska-Górska.


Otwarte seminaria Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN

Data rozpoczęcia: 29.01.2016

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu otwartych seminariów Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa BN.

29 stycznia o. dr Paweł Krupa (Instytut Tomistyczny o.o. Dominikanów w Warszawie) wygłosi referat Prezentacja losów Mszału Piusa V. Słowo wstępne wygłosi dr Fryderyk Rozen.

Seminarium odbędzie się w piątek o godz. 13 w sali 200 w gmachu głównym Biblioteki Narodowej, al. Niepodległości 213.


Wrota do przyszłości. Prezentacja książki prof. Raimo Pullata

Data rozpoczęcia: 14.01.2016

Serdecznie zapraszamy na prezentację książki

Prof. Raimo Pullata

Wrota do przyszłości. Rola Politechniki Gdańskiej w kształtowaniu estońskiej inteligencji technicznej w latach 1904–1939

Spotkanie z Autorem odbędzie się w czwartek, 14 stycznia o godz. 16.00

w Gmachu Głównym Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213) w Sali Darczyńców (wejście A)


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny