Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Wydarzenia

Wydarzenia

Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. II. BRYTANIA

Data rozpoczęcia: 25.11.2012

Draco, budowniczy Muru Hadriana, wygłasza
przed siedmioma świadkami swój testament,
DCCCLXXX ab Urbe condita (127 r.)

Ja, Draco, syn Justusa Luzytańczyka, wolny obywatel Rzymu, kamieniarz i budowniczy przy Szóstym Zwycięskim Legionie, postanowiwszy pozbawić się życia, rozdysponowuję oto wszystko, co posiadałem. Z tego, co oszczędziłem z żołdu, polecam odprawić wszelkie konieczne obrzędy, aby nie obrazić żadnego z bogów, oraz ustawić mi kamień nagrobny, który ukazywałby mnie tak, jak wyglądałem za życia, ale z oczami zamkniętymi. Jako że żona moja i dwaj synowie odumarli mnie wiele lat temu, przekazuję pozostałe moje dobra ruchome i nieruchome bratu mojemu, Rufusowi, farbiarzowi w Numantii, i jego potomkom.


Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. I. ŚWIAT

Data rozpoczęcia: 23.11.2012

Brat Georg (dawniej Giovanni) z opactwa Reichenbach,
miniaturzysta, pisze list do brata Andreasa z opactwa
Sankt Gallen w roku 1465

[...]
Jeśli chodzi o pracę w skryptorium, to przez ostatnie miesiące zajmuję się, z Bożą pomocą, malowaniem map całego świata dla brata Nicolausa, który, opierając się na przełożonych wcześniej pismach Klaudiusza Ptolemeusza, na powrót wyrysował jego mapy, wymyślając całkiem owy sposób tyczenia – ma on być, jeśli wierzyć jego słowom, prawdziwszy niż dawny. Atlas zamierza ofiarować mojemu dawnemu panu, księciu Ferrary. Dałbym głowę, że liczy na godziwą odpłatę – najwyraźniej nie wie, że książę od zawsze był znany ze skąpstwa.


Świat Ptolemeusza. Włoska kartografia renesansowa w zbiorach Biblioteki Narodowej - wystawa

Data rozpoczęcia: 20.11.2012

Przypominamy, że ostatni dzień otwarcia wystawy to sobota, 22 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

Wystawę skarbów włoskiej kartografii renesansowej - z literacką narracją Jacka Dehnela w formie 30 krótkich utworów – zwiedzać można w Pałacu Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej od wtorku, 20 listopada przez miesiąc. Najcenniejszym eksponatem jest podarowany przez papieża Grzegorza XIII Kanclerzowi Janowi Zamoyskiemu egzemplarz Geografii Klaudiusza Ptolemeusza z 1467 r., pochodzący z Biblioteki Ordynacji Zamojskiej w depozycie Biblioteki Narodowej. Wystawa upamiętnia Jana Zamoyskiego, ostatniego Ordynata, w 100. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci.

Zobacz wystawę wirtualną:

Świat Ptolemeusza. Włoska kartografia renesansowa w zbiorach Biblioteki Narodowej
Wystawa w stulecie urodzin Jana Zamoyskiego
20 listopada – 22 grudnia, Pałac Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich 3/5 w Warszawie
Zapraszamy do zwiedzania codziennie w godz. 12-20, wstęp wolny

Kontakt:
tel. (022) 608 26 45

Nowa książka Jacka Dehnela Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych - literacki przewodnik po ekspozycji - do nabycia tylko na wystawie!

 

 


Urodziny Zbigniewa Herberta

Data rozpoczęcia: 29.10.2012

Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Biblioteka Narodowa zapraszają na wieczór poetycki rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta.


Tyrmandowie. Romans amerykański. Spotkanie w Pałacu Rzeczypospolitej

Data rozpoczęcia: 05.10.2012


„Czytam sobie" - inauguracja projektu wydawniczego

Data rozpoczęcia: 28.09.2012

Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, wydawnictwo Egmont oraz wesoła gromadka nieletnich smakoszy słowa zapraszają na uroczystą inaugurację projektu wydawniczego „Czytam sobie".

  • Biblioteka Narodowa, Sala Darczyńców (wejście A - dla czytelników)
  • Piątek, 28 września
  • godz. 12.00

Czytam sobie
Nauka czytania, jakiej jeszcze nie było

Na początek października Wydawnictwo Egmont planuje premierę serii „Czytam sobie” wspierającej dzieci w nauce czytania. W jej powstanie zaangażowani zostali czołowi współcześni polscy autorzy i ilustratorzy

Do współpracy wydawnictwo zaprosiło pisarzy tej miary co Grzegorz Kasdepke, Wojciech Widłak, Zofia Stanecka, Ewa Nowak, Joanna Olech czy Małgorzata Strzałkowska. Zabawnym historyjkom ich autorstwa towarzyszą ilustracje, m.in. Doroty Łoskot-Cichockiej, Joanny Rusinek, Emilii Dziubak i Marcina Bruchnalskiego.

- Dzięki zaproszeniu do współpracy tak znakomitych twórców udało nam się stworzyć cykl książek nie tylko wartościowych edukacyjnie, ale także atrakcyjnych pod względem artystycznym, czemu towarzyszą błyskotliwie napisane, wciągające opowiastki – mówi Katarzyna Sendecka, wydawca i twórca merytorycznych podstaw „Czytam sobie”.

Serię rozpoczyna dziewięć tytułów – po trzy w obrębie kolejnych poziomów czytelniczego zaawansowania dziecka. Dzięki nim zaczyna ono naukę od składania wyrazów z liter, następnie z sylab, by wreszcie – w książeczkach z poziomu „dla zaawansowanych” – płynnie czytać całe zdania. Stosownie do poziomu odbiorców czcionki w tekstach mają różny rozmiar oraz proporcje względem rysunków. Książeczki dla początkujących mają krótsze zdania oraz przewagę ilustracji, z kolei tytuły dla bardziej wyrobionych małych miłośników literatury przypominają już „prawdziwe książki”, z nielicznymi, czarno-białymi obrazkami.


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny