Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Wydarzenia

Wydarzenia

Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. XIV. HELLADA

Data rozpoczęcia: 12.12.2012

Mit o Bellerofoncie z ustępu o potomstwie Echidny z „Teogonii” Hezjoda według późniejszego dopisku (III w. p.n.e., Kallimach z Cyreny?)

[...]

Tamta też urodziła Chimerę ogniem ziejącą
nie do zgaszenia, ogromną i szybkonogą, i silną.
Miała ona trzy głowy: lwa, o oczach płonących,
drugą kozy, a trzecią węża, dzikiego smoka.
Z przodu lew, smok był z tyłu, w środku koza paskudna
strasznie ziała siarkowym, żółtym ogniem zagłady –
ją to Pegaz pokonał i Bellerofont szlachetny.


Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. XIII. BUŁGARIA

Data rozpoczęcia: 11.12.2012

Justynian II Obciętonosy na dworze chana Terwela w roku 6213 od stworzenia świata (704 od Wcielenia), wyimek z kroniki Teofana Wyznawcy

[…]

Z obawy przed byciem wydanym uzurpatorowi, władającemu w Konstantynopolu, Justynian z nową żoną, której kazał przyjąć imię Teodory, uciekł z kraju jej brata, kagana Chazarów, na dwór Terwela, chana Bułgarów. Tam kusił go długo rozmaitymi podarkami i obietnicami zwodził, zaręczył z nim nawet swoją córkę, Anastazję, byle tylko pomógł mu odzyskać koronę cesarską, Terwel jednak, nie mogąc dojść do porozumienia ze swymi stryjami, kazał mu długo czekać. Justynian tedy, niecierpliwy, nie mógł znaleźć spokoju inaczej, jak tylko zmuszając swoich dworzan do recytowania wszystkich swoich tytułów i powodów do chwały. Siadywał pod drzewem w pałacowym ogrodzie lub w jakiejś komnacie, wybierał któregoś z przybocznych i kazał mu mówić co następuje:Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. XII. POLSKA

Data rozpoczęcia: 10.12.2012

Raport szpiegowski kupca arabskiego Ibrahima bin Ishaka, wysłany do kancelarii kalifa Al-Nasira w Bagdadzie w 598 roku od Hidżry (1220 r.)

[…]

W mieście Ophol rezyduje książę Kazmer, który wiele podróżował i, zapuściwszy się z rycerzami chrześcijańskimi aż do Akki i Dumjat, powiódł swoją chorągiew zbrojnych u boku króla Madziarów, Andrsha. Mawiają o nim, że kiedy powrócił z ziem Ajjubidów, zarzucił zupełnie wojenne rzemiosło, albowiem podczas oblężenia Dumjat książę Kazmer i inny tego samego imienia, książę Pommeru, ziem leżących nad zimnym morzem północnym, i inny jeszcze, Welslav, książę Wielkiej Polonii, syn Odona, zwany Plwaczem, nauczyli się grać w szantrandż.


Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. XI. SYCYLIA

Data rozpoczęcia: 08.12.2012

Oficjalne poświadczenie autentyczności eksponatu z kolekcji baronów di San Carlo w Trapani, wraz z opisem sekcji ciała „dzikiego męża z San Vito Lo Capo”, dokonanej przez Don Venerando Bertone, prywatnego lekarza hrabiny Concettiny Crapanzano, datowane pomiędzy rokiem 1645 a 1652 (poświadczona śmierć Bertone)

W roku pańskim 1645, kiedy królem Hiszpanii, Neapolu, Sycylii i Portugalii był miłościwie nam panujący Filip IV, wicekrólem Sycylii – don Pedro Fajardo de Zúñiga y Requesens, markiz de los Vélez, ja, Venerando Bertone, pozostający w służbie hrabiów Crapanzano, wezwany zostałem dnia 8. kwietnia o godzinie czwartej po południu do domu własnego aptekarza Onofria Fisauli tuż przy przebudowywanym właśnie kościele del Purgatorio.


Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. X. ITALIA NOWOŻYTNA

Data rozpoczęcia: 05.12.2012

Opisanie Grand Tour do Italii pana Tristrama S., gentlemana, w roku 1765, dokonane przez jego kamerdynera, pana L. S.: lista przedmiotów, zabieranych w podroż (reszta „Opisania” niestety uległa zniszczeniu)

[…]

38. Puzdro obite skórą, w którym znajduje się serwis porcelanowy niemieckiej roboty na osób sześć, jako to dzbanek jeden, mlecznik jeden, cukiernica jedna, spodeczków sześć, filiżanek sześć, umieszczonych w stosownych kieszonkach, w wieku zaś taca jedna, duża, z zagłębieniami na naczynia, wszystko kunsztownie malowane w sceny z dworu cesarza chińskiego.Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. IX. ITALIA ANTYCZNA

Data rozpoczęcia: 04.12.2012

396 r. p.n.e., Zofir, niewolnik, składa zeznanie przed sądem w Turioj (Magna Graecia, dzisiejsze Thurio w Kalabrii)

Ja, Zofir, pelazgijski niewolnik i sługa Herodota Karyjczyka z Halikarnasu, klnę się przed czcigodnym sądem na Demeter, Heliosa i Hadesa – którzy, jeśli kłamię, niech ukarzą nie tylko mnie, ale i wszystkich moich krewnych bliższych i dalszych do trzeciego pokolenia, a także zniszczą każdą rzecz, która jest w moim posiadaniu; jeśli zaś mówię prawdę, niech wynagrodzą mi to swoją opieką na stare lata – że pan mój, Herodot, syn Lykysesa, nie został pochowany ani, jak twierdzą niektórzy, w Pelli macedońskiej, ani, jak utrzymują inni, tu, w Turioj, na agorze, ani, jak upierają się jeszcze inni, w grobowcu Tukidydesa w Atenach. Co wiem najlepiej, bom sam go zakopywał.


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny