Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Wydarzenia

Wydarzenia

Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. XX. TAURYDA

Data rozpoczęcia: 20.12.2012

Otwierający monolog z „Ifigenii w Taurydzie” Eurypidesa (ok. 415 r. p.n.e.) w formie podawanej przez Aleksandra z Aleuronu

[…]

IFIGENIA

Wieszczek rzekł, że ja, córa Klitemnestry, czyli
Ifigenia, ze wszystkich, które się zrodziły
w tym roku dzieci ludzkich i dzieci zwierzęcych
najpiękniejszam, więc ojciec musi mnie poświęcić.


Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. XIX. Bizancjum

Data rozpoczęcia: 19.12.2012

Krótka historia relikwii św. Demetriusza z Galacji, spisana przez Liutpranda z Cremony (ok. 922–972 r.), Lombardczyka, posła Berengara II z Ivrei

Święty Demetriusz, pustelnik i teolog, już za życia otaczany czcią, po śmierci której towarzyszyły liczne znaki na niebie i ziemi, został złożony w pobliżu swego eremu pod Koramą, w górach Kapadocji. W miarę jednak jak sława jego cudów zataczała coraz szersze kręgi, ciało jego dobyto z ziemi, kości obmyto w pachnidłach, owinięto purpurowym jedwabiem i przeniesiono do samej Koramy. Wówczas to Pelagiusz, biskup Tiany, uprosił dla swojej katedry prawe ramię Demetriusza wraz z dłonią, inny zaś biskup, Michał z Sebasty, wysławszy posłów z podobną prośbą, otrzymał jedynie lewą stopę.


Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. XVIII. ETIOPIA

Data rozpoczęcia: 18.12.2012

Kalendarium procesji przebłagalnych spisane przez Wazebę, pisarza nadwornego króla Aksum (poł. V w.)

Od wstąpienia na tron Ebany, syna Eona, ojca Nezula, z kościoła Maryi Panny z Syjonu w Sakum wyprowadzano posąg świętego Frumencjusza w następujących latach i miesiącach:

W roku śmierci króla Eona i I roku panowania Ebany
w miesiącu III:

susza na południu, tak, że wielu pomarło


Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. XVII. EGIPT

Data rozpoczęcia: 17.12.2012

Symmachus Berber „Dialogi aleksandryjskie”
Dialog VI: „Geograf i kapitan” (oryginał ok. 80–100 r.; tu zachowany w British Library fragment w późniejszej redakcji, gdzie geograf został utożsamiony z Klaudiuszem Ptolemeuszem, w rzeczywistości będącym podówczas małym dzieckiem)

[…]

Kapitan Skordopordonikos:
Bierzże te papirusy, rzuć na węgle i upiecz na nich jakąś smaczną rybę, bo na nic lepszego się nie przydadzą.

Geograf Klaudiusz Ptolemeusz:
Czy widział świat większego głupca? Oto wynik wielu lat pracy, mozolnych ustaleń, ślęczenia po nocy, pomiarów, sprawdzania opisów, dokonanych przez sławnych podróżników.


Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. XVI. KARTAGINA

Data rozpoczęcia: 16.12.2012

Fragment zachowanego cząstkowo inwentarza skarbca Kartaginy, noszący pieczęć głownego skarbnika Hamilkara I, Gyzgesa (ok. 509 r. p.n.e., kiedy podpisano wzmiankowany w tekście traktat z Rzymem)

[…]

„Podziw” albo „Złote królestwo”

Rzymianie, podpisawszy układ z królem Hamilkarem, przysłali bogate dary, wśród których największy zachwyt dworu wzbudziła żywa podobizna wysp, które odtąd miał y należeć do przesławnego królestwa. Wykonał ją stary mistrz z wyspy Sykulów imieniem Didlos, który nie jest jednak ani Sykulem, ani Elymem, ani Sykaninem, ale Grekiem pochodzącym z Krety lub, jak twierdzą inni, z wyspy Rodos. Tam bowiem, jak mówią podróżnicy, nie tylko w pałacu władcy, ale na każdym rogu ulicy widzieć można automata, co mogą poruszać to stopą, to ręką marmurową, to oczami, tak, że zdają się oddychać jakby były żywe. Jedni twierdzą, że mieszkańcy tej wyspy otrzymali sekrety budowania ruchomych światów i posągów prosto od swojego bóstwa, inni – że nauczyli ich tego Egipcjanie, jeszcze inni – że sami posiedli te tajemnice, dokonując wielu mozolnych prób.


Jacek Dehnel. KOSMOGRAFIA. XV. MAURETANIA

Data rozpoczęcia: 15.12.2012

Instrukcja gry RPG „Wojownicy & Magowie Atlasu” („Bojovnici a Magove z Atlasu”, Wydawnictwo Odeon, Praha, 2012), podpisana inicjałami J. Č.

I. W pudełku znajduje się: 30 map świata, pochodzących z różnych krajów i stuleci, 380 kart z wydarzeniami losowymi, 80 kart z czarami, 120 kart ekwipunku, 30 kart z bohaterami i 30 ich wizerunków do ustawiania na mapie, 6 podstawek do wizerunków, kość 12-ścienna i kość 6-ścienna.


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny