Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Wydarzenia

Wydarzenia

Szkolenie: „Opracowanie rzeczowe dokumentów z wykorzystaniem UKD – poziom zaawansowany"

Data rozpoczęcia: 12.05.2014

W dniach 12-13 maja 2014 r., godz. 10.00 odbędzie się szkolenie „Opracowanie rzeczowe dokumentów z wykorzystaniem UKD – poziom zaawansowany".

Wolnych miejsc: 6

Wypełnij kartę zgłoszeniową


Sztamtysz tłumaczy literatury. Spotkanie z Tomaszem Dominiakiem

Data rozpoczęcia: 09.05.2014

„Sztamtysz” tłumaczy literatury w Goethe-Institut w Warszawie

Spotkanie z Tomaszem Dominiakiem na temat przekładu
powieści Leben niemieckiego autora Davida Wagnera

9 maja 2014, godz. 18.00

Goethe-Institut
sala 119 (I piętro)
ul. Chmielna 13A
Warszawa

prowadzenie: Tomasz Ososiński
spotkanie w języku polskim
wstęp wolny

„Sztamtysz“ to cykliczne spotkania tłumaczy literatury niemieckojęzycznej odbywające się w Goethe-Institut. Uczestnicy dyskutują o problemach związanych z pracą translatorską, realiach polskiego rynku wydawniczego, przede wszystkim jednak o przekładach tekstów literackich.

Tematem kolejnego „sztamtyszu” będzie Leben (Życie), powieść, za którą David Wagner otrzymał w 2013 roku nagrodę Lipskich Targów Książki. Autor opowiada w niej historię przeszczepu wątroby, zabiera nas przy tym na swoim białym łóżku szpitalnym niczym na statku kosmicznym w podróż ku najgłębszym wspomnieniom i snom. Tomasz Dominiak zaprezentuje w swoim tłumaczeniu wybrane fragmenty książki.

Na spotkanie zapraszamy nie tylko tłumaczy, lecz także wszystkich miłośników dobrej literatury.

Tekst przekładu dostępny pod adresem:
ososinski@yahoo.com

Tomasz Dominiak (ur. 1967) studiował germanistykę w Szczecinie i Wrocławiu, pracował na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2008 wykonuje wolny zawód tłumacza. Przełożył utwory m.in. Thomasa Lemkego, Petry Reski, Uwe Kolbego, Ernsta Jüngera. W roku 2013 ukazała się w jego tłumaczeniu książka Ulricha Becka i Elisabeth Beck-Gernsheim Całkiem zwyczajny chaos miłości (Das ganz normale Chaos der Liebe), wydana nakładem Wydawnictwa DSW we Wrocławiu.

Tomasz Ososiński
(ur. 1975), nauczyciel akademicki, autor i tłumacz; adiunkt w Zakładzie Starych Druków Biblioteki Narodowej oraz w Lingwistycznej Szkole Wyższej w Warszawie. Autor publikacji naukowych i literackich, tłumacz z literatury łacińskiej i niemieckiej, przełożył m.in. Friedricha Schlegla, Rainera Marię Rilkego, Gottfrieda Benna, Paula Celana, Judith Hermann, Elfriede Jelinek, Jana Wagnera. Ostatnio w jego tłumaczeniu ukazał się Dziennik schmargendorfski Rainera Marii Rilkego oraz Atlas wysp odległych Judith Schalansky. Założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Organizacja: Goethe-Institut
Patronat honorowy: Biblioteka Narodowa

www.goethe.de/tlumacze  


Spotkanie z autorem i krytykiem literackim Helmutem Böttigerem

Data rozpoczęcia: 11.04.2014

Goethe-Institut oraz Biblioteka Narodowa zapraszają na

spotkanie z niemieckim autorem i krytykiem literackim Helmutem Böttigerem

 

11 kwietnia 2014, godz. 18.00
Goethe-Institut, ul. Chmielna 13A, Warszawa

  • sala 119 (I piętro)
  • prowadzenie: Tomasz Ososiński
  • spotkanie w języku niemieckim
  • wstęp wolny

Nagroda Literacka m.st. Warszawy za najlepszą książkę roku 2013

Data rozpoczęcia: 23.01.2014

Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do 7. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, której partnerem została Biblioteka Narodowa. Jest o co walczyć – łącznie do laureatów trafi 200 tys. zł. Nagroda, łącząca przeszłość z teraźniejszością, w ostatnich latach stała się znaczącym wydarzeniem w warszawskim środowisku literackim.


FOTO DORYS – wystawa

Data rozpoczęcia: 15.12.2013

Wystawę poświęconą fotografii Benedykta Jerzego Dorysa otwarto w czwartek 12 grudnia w Bibliotece Narodowej. Ekspozycja, zorganizowana przez Fundację Dobrej Książki, jest częścią realizowanego we współpracy z Biblioteką Narodową projektu digitalizacji i upowszechnienia twórczości wybitnego fotografika.

Na wystawie zobaczyć można najpopularniejsze i mniej znane fotografie Dorysa: portrety wybitnych postaci przedwojennej i powojennej stolicy, ludzi nauki, sztuki, teatru, a także zdjęcia z cyklu „Kazimierz nad Wisłą” z 1932 r. oraz pejzaże i fotografie reklamowe.

Niezwykle bogate, liczące blisko 8000 fotografii archiwum Benedykta Jerzego Dorysa przekazał Bibliotece Narodowej spadkobierca, prof. Ludwik Dobrzyński. Darczyńca upoważnił także BN do publikacji zdjęć w POLONIE – Cyfrowej Bibliotece Narodowej. Umożliwiło to stworzenie cyfrowej kolekcji FOTO DORYS, która liczy obecnie ponad 4700 zdjęć.

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach priorytetu Dziedzictwo Kultura/Ochrona i Cyfryzacja Dziedzictwa Kulturowego. Operatorem programu jest Fundacja Dobrej Książki, a partnerem Biblioteka Narodowa.

Wystawę można oglądać w przestrzeni dla czytelników do połowy stycznia 2014 r.

Wstęp wolny

Benedykt Jerzy Dorys (właśc. Rotenberg) (1901-1990) urodził się w Kaliszu. Uważany jest za jednego z najważniejszych fotografików polskich. W 1929 r. otworzył Atelier Fotografii Artystycznej w al. Jerozolimskich 41 w Warszawie, w którym portretował najpopularniejsze postacie stolicy. Fotografa elit odwiedzały wybitne osobistości tamtych czasów: ludzie nauki, sztuki, a także przedsiębiorcy i politycy. Tworzył także zdjęcia reklamowe, śmiałe akty, pokazywał modę, architekturę, pejzaże oraz eksperymentował z abstrakcją. W swoich artystycznych fotografiach stosował technikę wielobarwnych przetłoków.

Jego unikatowy cykl zdjęć prezentujących życie Kazimierza nad Wisłą uznawany jest za pierwszy polski reportaż fotograficzny.

W czasie wojny Dorys trafił do Getta, z którego uciekł w 1942 r. Aż do wyzwolenia ukrywał się w Warszawie. W 1946 r. otworzył zakład fotograficzny przy Nowym Świecie 29 działający aż do lat osiemdziesiątych. Przez lata swej działalności artysta stworzył kolekcję portretów wybitnych przedstawicieli polskiej kultury i nauki.

Był laureatem nagród Ministra Kultury w 1960, 1973 oraz w 1975 roku. Prace Dorysa znajdują się m.in. w Bibliotece Narodowej, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz
w Muzeum Sztuki w Łodzi.


Konferencja naukowa „Miejsce fotografii w badaniach humanistycznych”

Data rozpoczęcia: 12.12.2013

Biblioteka Narodowa zaprasza do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Miejsce fotografii w badaniach humanistycznych”, która odbędzie się w budynku głównym BN w dniach 12-13 grudnia 2013 r.

Konferencja będzie spotkaniem naukowców różnych specjalności: historyków, historyków sztuki, literaturoznawców, antropologów, socjologów, filozofów, teatrologów i filmoznawców. Fotografia, rozumiana jako przedmiot, obraz, nośnik pamięci, dzieło sztuki czy dokument, jest głównym obiektem ich badań bądź też pojawia się w nich jako problem dodatkowy, obiekt porównawczy lub narzędzie. Konferencja ma na celu zaprezentować rozległość perspektyw badawczych i metodologii oraz otworzyć dialog między dyscyplinami w zakresie badań nad fotografią.

Szczegółowy program konferencji wraz z abstraktami wystąpień dostępny jest na stronie internetowej projektu

Osoby chcące wziąć udział w obradach proszone są o wypełnienie do 6 grudnia 2013 r. formularza zgłoszeniowego


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny