Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
 1. Wydarzenia

Wydarzenia

Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych ACADEMICA - prezentacja w Warszawie

Data rozpoczęcia: 05.06.2014

Biblioteka Narodowa ma zaszczyt zaprosić bibliotekarzy na prezentację Cyfrowej Biblioteki Publikacji Naukowych ACADEMICA. Jest to innowacyjne narzędzie, pozwalające na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy bibliotek zyskają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.


Bownik | Urna

Data rozpoczęcia: 05.06.2014

Biblioteka Narodowa i Galeria Starter

przedstawiają nowy projekt Bownika zatytułowany „Urna”.

Zazwyczaj artystów inspirują obiekty istniejące – powiedział dr Tomasz Makowski, dyrektor BN, otwierając wystawę. – Tym razem mamy do czynienia z dziełem wyjątkowym, bo zainspirowanym tym, co zostało bezpowrotnie utracone. Choć zamknięte w urnie spopielone szczątki mają jeszcze wyraźną formę książki, z każdym rokiem coraz bardziej rozpadają się i osypują. Jak w klepsydrze.

W swojej najnowszej pracy Bownik, artysta znany z takich fotograficznych cykli jak „Games”, czy „Demontaż” zajął się historią jednego obiektu przechowywanego w Pałacu Rzeczypospolitej. Niewielka urna będąca pars pro toto wszystkich dóbr kultury zniszczonych w latach 1939-45, została sfotografowana jak żywy organizm, a wielkoformatowe zdjęcie przywodzi na myśl fotografię przyrodniczą - prochy spalonych 70 lat temu zbiorów bibliotecznych stają się w takiej perspektywie niepokojąco obecne i materialne.

Bownik | Urna
Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5
6-8 czerwca 2014 r. | Godz. 12-20
Wstęp wolny

O projekcie napisali:

Bownik (ur. 1977), artysta wizualny. Jego wielkoformatowe fotografie przedstawiają tematy związane z młodością, rekonstrukcją wartości i oddziaływaniem zjawisk technologicznych na codzienne życie. W obrębie obrazu fotograficznego korzysta często z konwencji wizualnych zaczerpniętych z kina, archiwów policyjnych i klasycznych przedstawień malarskich. Wykorzystując relacje pomiędzy minionym a aktualnym, sztucznym a realnym, utrwalonym i nieistniejącym, bada możliwości oddziaływania fotografii. Bownik jest wykładowcą Akademii Fotografii w Warszawie, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Prace artysty znajdują się w kolekcjach Muzeum In Huis Marseille w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING i kolekcjach prywatnych.

 


BN na V Warszawskich Targach Książki

Data rozpoczęcia: 22.05.2014

Biblioteka Narodowa zaprasza Czytelników do swojego stoiska 78/C1 na V Warszawskich Targach Książki, które odbędą się w dniach 22-25 maja 2014 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.

V Warszawskie Targi Książki 2014

Data i miejsce

22 - 25 maja
Stadion Narodowy
al. Ks. J. Poniatowskiego 1

Godziny otwarcia

 • 22 maja (czwartek) 10.00-18.00
 • 23 maja (piątek) 10.00-19.00
 • 24 maja (sobota) 10.00-19.00
 • 25 maja (niedziela) 10.00-17.00

Cennik biletów

 • Bilet normalny jednokrotnego wstępu 10 zł
 • Bilet ulgowy jednokrotnego wstępu 5 zł
 • Bilet rodzinny jednokrotnego wstępu 18 zł
 • Imienny karnet wielokrotnego wstępu dla jednej osoby 28 zł

Zasady wstępu

 • Bilet ulgowy - za okazaniem legitymacji:
  • Emeryci i renciści
  • Uczniowie i studenci do 26 roku życia
 • Bilet rodzinny:
  • dwoje dorosłych + 1-3 dzieci do lat 18-tu
   (dzieci powyżej 12 roku życia proszone są o okazanie legitymacji szkolnej)
 • Wstęp wolny:
  • Bibliotekarze i Księgarze po wypełnieniu formularza rejestracyjnego (w dni branżowe - czwartek i piątek)
  • Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
  • Zorganizowane grupy akademickie, szkolne i przedszkolne z opiekunami po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
  • Dzieci poniżej 12 roku życia
  • Seniorzy po 70 roku życia
  • Osoby z widoczną niepełnosprawnością w towarzystwie opiekuna
  • Osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy

Bibliotekarze i księgarze

Bibliotekarze i księgarze mogą odwiedzić bezpłatnie Warszawskie Targi Książki na podstawie akredytacji obowiązującej w dni branżowe (czwartek i piątek). Akredytowani bibliotekarze i księgarze mogą pobrać identyfikator przed wejściem na targi przy stanowisku Rejestracji.

Potwierdzeniem akredytacji jest okazanie dowolnego w formie dokumentu poświadczającego zatrudnienie w bibliotece lub księgarni.

Identyfikatory obowiązują wyłącznie w czwartek 22 maja i piątek 23 maja.

 

Organizator

Murator EXPO Sp. z o.o.
ul. Senatorska 13/15
00-075 Warszawa

 


Szkolenie: „Wprowadzenie do formatu MARC 21”

Data rozpoczęcia: 19.05.2014

W dniach 19-20 maja 2014 r., godz. 10.00 odbędzie się szkolenie „Wprowadzenie do formatu MARC 21”.

Wolnych miejsc: 5

Wypełnij kartę zgłoszeniową


BN w Noc Muzeów – wystawa Ocalone przez BGK

Data rozpoczęcia: 17.05.2014

W Noc Muzeów Biblioteka Narodowa zaprasza do zwiedzenia wystawy Ocalone przez BGK, poświęconej ratowaniu najcenniejszych skarbów Narodowej Książnicy podczas II wojny światowej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Zobaczyć będzie można reprodukcje i konserwatorskie makiety ocalonych dzieł, takich jak: Kazania świętokrzyskie (najstarszy zabytek prozy polskiej), Psałterz floriański, Rocznik dawny, Kronika Wincentego Kadłubka, Psałterz Potockich oraz autografy muzyczne i listy Fryderyka Chopina, a także Biblia Gutenberga ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie oraz dokumenty związane z ewakuacją polskich skarbów narodowych w 1939 r.

Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Narodową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w historycznym gmachu Banku w al. Jerozolimskich, na co dzień niedostępnym dla zwiedzających.

Noc Muzeów, sobota 17 maja, godz. 20.00-1.00.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego, al. Jerozolimskie 7
Wstęp wolny

Zobacz także informację na stronie BGK


E-booki w bibliotece. Seminarium

Data rozpoczęcia: 16.05.2014

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Książki i wojewódzkie biblioteki publiczne jesienią 2013 roku wynika, że 62 biblioteki publiczne udostępniają e-booki w swoich placówkach, 26 bibliotek udostępnia czytniki e-booków, a 151 bibliotek publicznych oferuje dostęp do serwisów umożliwiających wypożyczanie i korzystanie z książek w formatach elektronicznych za pośrednictwem Internetu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w bibliotekach publicznych w Niemczech czy w Szwecji, co nie oznacza, że wdrożenie oferty e-booków było tam łatwe i że problemy, na które natrafiły tamtejsze biblioteki nie są podobne do problemów polskich bibliotek.

Zapraszamy pracowników bibliotek publicznych i wydawców oraz wszystkich zainteresowanych tematyką e-booków na seminarium "e-booki w bibliotece".

16 maja 2014
Biblioteka Narodowa
Audytorium im. Stefana Dembego
Warszawa, al. Niepodległości 213
Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne

Seminarium ma na celu nakreślenie wizji bibliotek przyszłości, w których obok tradycyjnej książki funkcjonuje również książka elektroniczna oraz ukazanie możliwości rynku książki elektronicznej i sposobów wdrażania wypożyczeń e-booków w ofercie bibliotecznej. Jednocześnie dynamicznie rozwijający się rynek sprzedaży e-booków stawia nowe wyzwania przed wydawcami, co niewątpliwe będzie wpływało na współpracę z bibliotekami.

Pobierz:

Na zgłoszenia czekamy do 10 maja.


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny