Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
 1. Wydarzenia

Wydarzenia

Gall Anonim i Kazania świętokrzyskie na liście UNESCO - Pokaz Skarbu

Data rozpoczęcia: 19.10.2014

Kronika Galla Anonima i Kazania świętokrzyskie, przechowywane w zbiorach Biblioteki Narodowej, trafiły na krajową listę programu UNESCO „Pamięć Świata” – wraz z dziewięcioma innymi skarbami polskiej kultury. Dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, odebrał specjalny certyfikat podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w piątek 17 października.

Sobotni Pokaz Skarbu to jednodniowa wystawa, na której można będzie zobaczyć Kronikę Galla Anonima i Kazania świętokrzyskie na co dzień pilnie strzeżone w skarbcu Biblioteki Narodowej. To wyjątkowa okazja - tak cenne zabytki, ze względów konserwatorskich i bezpieczeństwa, bardzo rzadko są prezentowane publicznie.

Pokaz dostępny będzie w Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich 3/5 w sobotę, 18 października, godz. 10-18, wstęp wolny.

Więcej o krajowej liście programu UNESCO „Pamięć Świata”


Silesia zbiera książki. Pojadą na wieś i do chorych dzieci

Data rozpoczęcia: 25.08.2014

Masz w domu za dużo książek? Podziel się nimi! W Silesia City Center w Katowicach rusza wielka zbiórka lektur szkolnych, powieści, romansów, kryminałów, albumów... Zasilą one zbiory wiejskich bibliotek w województwie śląskim, które borykają się z brakami w księgozbiorze. Natomiast przez specjalne bajkomaty rozstawione w całej Silesii prowadzona będzie zbiórka bajek i kolorowanek. Trafią one do małych pacjentów śląskich i zagłębiowskich szpitali dziecięcych. Zbiórka jest częścią akcji „Zaczytani w Silesii” - pierwszej na Śląsku kampanii społecznego dzielenia się lekturą… w centrum handlowym. Biblioteka Narodowa jest patronem akcji.

Książka nie może spać na regale. Jeśli jej już nie potrzebujesz, podaj ją dalej - namawiają organizatorzy akcji „Zaczytani w Silesii”. Już 25 sierpnia rusza pierwsza w regionie społeczna akcja dzielenia się lekturą w centrum handlowym i zasilania bibliotek. Ma ona namówić nas do czytania książek w nietypowych miejsca oraz skłonić podzielenia się swoim księgozbiorem. Jej organizatorem jest Silesia City Center - największe centrum handlowe na Śląsku.

To właśnie tam aż do 7 września można przynosić zalegające w domach romansidła, lektury szkolne, powieści o wampirach, kryminały, albumy czy komiksy. Ważne, aby książki były uszanowane i interesujące. Oddając je bibliotece będziemy mogli wymienić książkę na specjalny śląski kubek do tyju i jabłko. Na tym jednak nie koniec.

Będą czytać w centrum handlowym

Każda przyniesiona książka trafiać będzie w Silesii do strefy „Zaczytanych sof”, która powstanie na Placu Tropikalnym. Tam przez 2 tygodnie, każdy, kto odwiedzi centrum będzie mógł ją poczytać, rozsiadając się na kanapie. W specjalnej strefie relaksu i lektury wypełnionej książkami organizowane będą także spotkania autorskie ze znanymi pisarzami, a także pisarski Hyde Park. Po zakończonej akcji wszystkie zebrane książki zostaną skatalogowane i wysłane do Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach, jednej z wielu potrzebujących placówek tego typu w woj. śląskim.

Książki dla chorych dzieci

Akcji towarzyszyć będzie także zbiórka bajek, kolorowanek, baśni i opowiadań dla najmłodszych. Książki będzie można wrzucać do specjalnych skrzyń - bajkomatów, rozstawionych na terenie Silesii. Ważne, aby były to nowe książki lub bardzo uszanowane. Zebrane bajki trafią już we wrześniu do małych pacjentów z dziecięcych oddziałów śląskich szpitali.

Projekt „Zaczytani w Silesii” potrwa od 25 sierpnia do 7 września. Patronat nad akcją sprawują: Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska, Polska Izba Książki, Uniwersytet Śląski, a także media: TVP Katowice, Granice.pl, Panorama Silesia i Ultramaryna. Partnerem projektu jest EMPIK.

Zaczytani w Silesii

 • 25 sierpnia - 7 września
 • Silesia City Center, Katowice, Plac Tropikalny

Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych ACADEMICA - prezentacja w Toruniu

Data rozpoczęcia: 16.06.2014

Biblioteka Narodowa ma zaszczyt zaprosić na prezentację Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. Jest to innowacyjne narzędzie, pozwalające na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy bibliotek zyskają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.


Imieniny Jana Kochanowskiego 2014

Data rozpoczęcia: 14.06.2014

Biblioteka Narodowa zaprasza na trzecią edycję Imienin Jana Kochanowskiego. Wszystko ponownie wydarzy się w Ogrodzie Krasińskich, który na jeden dzień zostanie zamieniony w wielki salon literacki. Imieniny Jana to święto czytelników, pisarzy i książek. Na dwóch scenach będą odbywać się rozmowy, debaty, teatralne improwizacje, slam i mecz poetycki. Nie zabraknie oczywiście spotkań z pisarzami, podpisywania książek i stoisk wydawniczych. Będzie można posłuchać, obejrzeć, kupić i poczytać oraz zatańczyć.

Na wszystkich uczestników czekają dwie sceny, wielki kiermasz książek, 50 wydawnictw oraz 10 warszawskich kawiarni i restauracji. Przygotowaliśmy również specjalny, całodniowy program dla dzieci. Ponadto, w Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć wystawę rękopisów współczesnych polskich pisarzy (m.in. Tadeusza Różewicza, Hanny Krall, Krystyny Miłobędzkiej, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Jacka Dukaja)

W tym roku tematem przewodnim Imienin Jana będzie twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Postanowiliśmy zainspirować się jego tekstami, by porozmawiać o literaturze, krytyce teatralnej, czy obyczajowości Polaków. W końcu jego słynne eseje, pisane niemal sto lat temu i zebrane później w tomie Reflektorem w mrok, są zaskakująco aktualne, a zdiagnozowane wówczas społeczne problemy pozostają ciągle nie rozwiązane.

Wydarzenia na dużej scenie zaczynamy o godzinie 13 dyskusją o kwestiach ściśle „Boyowych”, czyli literaturze i obyczajowości. O relacji pomiędzy książkami i społeczeństwem rozmawiać będą Małgorzata SZPAKOWSKA, Józef HEN i Wiesław UCHAŃSKI. Rozmowę Boyowe obyczaje i literatura poprowadzi Tadeusz NYCZEK.

O godzinie 15 na dużej scenie pojawią się reporterzy w ramach spotkania Reflektorem w mrok – reporter opisuje tabu. Gośćmi Remigiusza GRZELI będą: Katarzyna SURMIAK-DOMAŃSKA, Wojciech TOCHMAN i Mariusz SZCZYGIEŁ.

W kwietniu 2014 r. zmarł jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, Tadeusz Różewicz. Na specjalnym spotkaniu o jego twórczości i życiu rozmawiać będą Stasys EIDRIGEVIČIUS, Piotr MITZNER, Leszek SZARUGA i Andrzej SAPIJA. Tadeusz Różewicz jakiego pamiętamy, duża scena, godzina 16:15.

O godzinie 17:30 wracamy z tematem przewodnim, tym razem będziemy świadkami poetyckiego meczu na utwory i tłumaczenia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Które cytaty zadecydują o zwycięstwie? Te ze „Słówek”, czy z Villona, a może z Moliera? Walczyć ze sobą będą Agata BUZEK, Katarzyna KOLENDA-ZALESKA, Cezary KOSIŃSKI, Tomasz SAPRYK, Tomasz ZIMOCH, Krzysztof MATERNA oraz Katarzyna FIGURA, Małgorzata KOŻUCHOWSKA, Wojciech MALAJKAT, Janina PARADOWSKA, Michał RUSINEK, Wiktor ZBOROWSKI.

Trudno sobie wyobrazić prawdziwe imieniny bez muzyki. Dlatego przez cały dzień dla wszystkich gości Jana Kochanowskiego grać będzie DJ EASY z kolektywu Easy Cheesy. Usłyszymy między innymi rozczulające meksykańskie brasy, bujające bossa novy, standardy z Berlina, Paryża, Nowego Jorku i Warszawy. Z kolei o godzinie 20:30 zapraszamy na Pieśń świętojańską w wykonaniu Krystyny Tkacz, w aranżacji muzycznej Tomasza Bajerskiego. Wydarzenia na dużej scenie zakończy dansing z ALL STARS DANSING BAND Michała ZADARY. Reżyser teatralny i operowy rozgrzeje atmosferę hitami, szlagierami, dansingowymi pierwszymi miejscami z list przebojów.

Oprócz utworów satyrycznych, tłumaczeń i esejów Tadeusz Boy-Żeleński pisał również recenzje. Stąd na Imieninach dyskusja o kondycji współczesnego krytyka teatralnego. Razem z gośćmi specjalnymi Jackiem CIEŚLAKIEM, Maciejem NOWAKIEM, Witoldem MROZKIEM i Pawłem SOSZYŃSKIM będziemy się zastanawiać nad jego zobowiązaniami etycznymi oraz funkcją społeczną. Krytyka krytyka, mała scena, godzina 14:30.

Czy KLANCYK, teatr improwizowany, to współczesny „Zielony Balonik” – o tym będzie można się przekonać na małej scenie. Aktorzy z warszawskiego Klubu Komediowego pokażą nam się w dwóch odsłonach. Najpierw korzystając z materiałów znalezionych na POLONIE, cyfrowej bibliotece Biblioteki Narodowej, pełnej tekstów literackich i naukowych, dokumentów historycznych, czasopism, grafik, fotografii, nut oraz map. W drugim spektaklu KLANCYKOWI towarzyszyć będzie pisarka Joanna DZIWAK.

Ostatnim wydarzeniem inspirowanym twórczością tegorocznego gościa literackiego będzie nocna audycja radiowa z udziałem Ewy WANAT i Andrzeja DEPKO. Trudno uwierzyć, ale właśnie sto lat temu w swoich działaniach społecznych i tekstach Boy-Żeleński walczył o świadome macierzyństwo, antykoncepcję i seksualną edukację. O seksie i seksualności w Boyowym chędożeniu na małej scenie. Godzina 21:00.

Ale imieniny to oczywiście nie tylko czas dla dorosłych. Dlatego też na naszym pikniku znajdzie się coś dla młodszych i starszych dzieci. W repertuarze między innymi literacka gra terenowa, ilustratorskie i poetyckie warsztaty oraz wyjątkowa dobranocka. Pierwsze zajęcia już o godzinie 11, a wieczorem „Chodź na słówko” – niezupełnie poważny spektakl o słowach, słówkach, błędach i (językowych) przekrętach.

Gośćmi Imienin Jana Kochanowskiego będą następujący AUTORZY:

Piotr Adamczewski, Jacek Ambrożewski, Anna Augustyniak, Julia Bardini, Kalina Błażejowska, Emilka Bojańczyk, Anna Bolecka, Katarzyna Bonda, Leszek Bugajski, Patrycja Bukalska, Justyna Czechowska, Jacek Dehnel, Dariusz Dewille, Andrzej Dobosz, Luiza Dobrzyńska, Agnieszka Drotkiewicz, Janusz Drzewucki, Anna Dziewit-Meller, Joanna Dziwak, Maria Ekier, Stefan Frankiewicz, Cezary Gawryś, Dorota Gellner, Halina Teresa Godecka, Jan Gondowicz, Jerzy Gruza, Aleksandra Gumowska, Julia Hartwig, Wiesław Helak, Józef Hen, Liliana Hermetz, Zofia Jabłonowska-Ratajska, Elżbieta Janicka, Piotr Ibrahim Kalwas, Aneta Kamińska, Piotr Karski, Ewa Karwan-Jastrzębska, Agnieszka Kazała, Cezary K. Kęder, Ewa Kiedo, Dorota Koman, Halina Kowalczuk, Joanna Koźbiel, Hanna Krall, Marek Kwiatkowski, Antoni Libera, Piotr Lipiński, Tomasz Łubieński, Małgorzata Łukasiewicz, Jacek Matecki, Michał Matuszak, Marcin Meller, Dariusz Michalski, J.M.R. Michalski, Piotr Mitzner, Ola i Daniel Mizielińscy, Chris Niedenthal, Ewa Nowak, PM Nowak, Tadeusz Nyczek, Paweł Oksanowicz, Eryk Ostrowski, Bożena Pajdosz, Ewa Pałczyska-Winek, Agata Passent, Anna Piwkowska, Grażyna Plebanek, Cezary Polak, Anna Popek, Mariola Pryzwan, Małgorzata Rejmer, Joanna Rolińska, Michał Rusinek, Eustachy Rylski, Vincent V. Severski, Igor Sokołowski, Jerzy Sosnowski, Ewa Stiasny, Dorota Sumińska, Katarzyna Surmiak-Domańska, Leszek Szaruga, Stefan Szczepłek, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Szpakowska,Sylwia Szwed, Joanna Terka, Małgorzata Terlecka-Resknis, Wojciech Tochman, Barbara Toruńczyk, Wojciech Trzciński, Katarzyna Tubylewicz, Agata Tuszyńska, Krzysztof Uniłowski, Elżbieta Wichrowska, Adam Wiedemann, Józef Wilkoń, Alicja Zając, Magdalena Zawadzka.

Wydawnictwa i inni wystawcy

Agencja Wydawnicza Ezop, Agora SA, Arkady, Bajki-Grajki, Bęc Zmiana, Buchmann, Czarna Owca / Czarna Owieczka, Czytelnik, Dom Spotkań z Historią, Firma Księgarska Olesiejuk, Grupa Wydawnicza Foksal, Grupa Wydawnicza Znak, Inicjał, Instytut Książki, Iskry, JanKa Wydawnictwo i…, Jeden Świat, Korporacja Ha!art, Książka i Wiedza, Kultura Gniewu, Media Rodzina, Muza SA, Narodowe Centrum Kultury, Ossolineum, Państwowy Instytut Wydawniczy, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Stowarzyszenie Biblioteka Otwarta, Teologia Polityczna, Wielka Litera, WAB, Więź, Wilga, Wydawnictwo a5, Wydawnictwo Biblioteki Narodowej, Wydawnictwo Borussia, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Drugie Piętro, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo FA-art, Wydawnictwo Hokus-Pokus, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Literackie Białe Pióro, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Salezjańskie, Wydawnictwo Sic!, Wydawnictwo Trio, Wydawnictwo UKSW, Wydawnictwo Veda, Wydawnictwo Zakamarki, Zeszyty Literackie, Zmowa - Związek Małych Oficyn Wydawniczych z Ambicjami oraz Antykwariat Kwadryga i Antykwariaty Książka dla Każdego.

Kawiarnie plenerowe

MiTo, Pies Czy Suka, Solec, Tarabuk, Kafka, Wrzenie Świata, Gazeta Café, Meatlove, Pardon To Tu, Wilczy Głód

Program Imienin Jana Kochanowskiego 2014

Duża scena

 • 13.00–14.15 Boyowe obyczaje i literatura – Małgorzata Szpakowska, Józef Hen i Wiesław Uchański, prowadzenie: Tadeusz Nyczek
 • 15.00–16.15 Reflektorem w mrok – reporter opisuje tabu – Katarzyna Surmiak-Domańska, Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł, prowadzenie: Remigiusz Grzela
 • 16.15–17.30 Tadeusz Różewicz jakiego pamiętamy - Stasys Eidrigevičius, Piotr Mitzner, Leszek Szaruga i Andrzej Sapija, prowadzenie: Janusz Drzewucki
 • 17.30–19.00 Mecz poetycki na utwory Tadeusza Boya-Żeleńskiego
  drużyna A: Agata Buzek, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Cezary Kosiński, Krzysztof Materna (kapitan), Tomasz Sapryk, Tomasz Zimoch
  drużyna B: Katarzyna Figura, Małgorzata Kożuchowska, Wojciech Malajkat, Janina Paradowska, Michał Rusinek, Wiktor Zborowski (kapitan)
 • 20.30–21.00 Pieśń świętojańska w wykonaniu Krystyny Tkacz w aranżacji muzycznej Tomasza Bajerskiego
 • 21.30–1.00 Dansing z „All Stars Dansing Band” Michała Zadary

Pałac Rzeczypospolitej

Mała scena

 • 12.30–14.30 Boyowy slam poetycki
 • 14.30–15.30 Krytyka krytyka – Maciej Nowak, Witold Mrozek, Jacek Cieślak, prowadzenie: Paweł Soszyński
 • 16.00–17.30 Poczytalni TOK FM – audycja na żywo z udziałem publiczności
 • 19.00–19.45 Klancyk feat. Polona
 • 19.45–20.30 Klancyk feat. Joanna Dziwak
 • 21.00–22.00 Boyowe chędożenie – Ewa Wanat i Andrzej Depko w audycji RDC na żywo

Program dla dzieci Między słówkami

 • 11.00 Wspólne czytanie z Edytą Jungowską
 • 12.00 Warsztaty i zabawy dla dzieci
 • 13.00–14.00 Od słowa do słowa - literacka gra terenowa śladami Doktora Muchołapskiego, zabawa rodzinna
 • 14.00–14.45 Warsztat ilustratorski Narysuj sobie robala – spotkanie przy sztaludze z ilustratorką Emilką Bojańczyk, dla dzieci w (prawie) każdym wieku
 • 15.00–15.45 Warsztat pierwszego wiersza Daj mi słowo – spotkanie z poetką Anną Piwkowską, dla młodzieży
 • 16.00–17.00 Skąd się biorą bajki?, czyli walizkowy „Teatrzyk jak się patrzy” Zbigniewa Dmitrocy – spotkanie z poetą i bajkopisarzem, dla dzieci młodszych (2-6)
 • 18.30–19.00 Warsztat językowy Słowo wstępne
 • 19.00–19.45 Wieczorynka Chodź na słówko – reżyseria: Tomasz Cyz, tekst: Malina Prześluga, muzyka: Janusz Stokłosa.
 • 11.00-22.00 Warsztaty plastyczno-literackie Biblioteki Narodowej z elementami biblioterapii (0-13)

Ponadto

 • 12.00-18.00 Spotkania dyskusyjnych klubów książki w plenerowej kawiarniach księgarskich Tarabuk, Wrzenie Świata i na stoisku NCK
 • 12.00-18.00 Warszawa Czyta - wybór książki na edycję 2015, animacje dla dzieci, klub książki
 • 15.00-18.00 Wymienialnia Książek
 • 16.00-17.00 Jan zaprosił na imieniny Tadeusza - audycja Hanny Marii Gizy w Programie 2 Polskiego Radia z udziałem prof. Małgorzaty Szpakowskiej, Tadeusza Nyczka i Tomasza Makowskiego, dyrektora BN.

Kiermasz książek

 • 12.00–21.00 Kiermasz książek i indywidualne spotkania czytelników z autorami

Sztamtysz tłumaczy literatury. Spotkanie z Elżbietą Tomasi-Kapral

Data rozpoczęcia: 13.06.2014

„Sztamtysz“ tłumaczy literatury w Goethe-Institut w Warszawie

Spotkanie z Elżbietą Tomasi-Kapral i dyskusja na temat przekładu powieści Jurka Beckera Bronsteins Kinder

13 czerwca 2014, godz. 18.00

Goethe-Institut
sala 119 (I piętro)
ul. Chmielna 13A
Warszawa

prowadzenie: Tomasz Ososiński
spotkanie w języku polskim
wstęp wolny


Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych ACADEMICA - prezentacja w Krakowie

Data rozpoczęcia: 11.06.2014

Biblioteka Narodowa ma zaszczyt zaprosić na prezentację Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. Jest to innowacyjne narzędzie, pozwalające na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy bibliotek zyskają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny