Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Wydarzenia

Wydarzenia

Wystawa: Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury”

Data rozpoczęcia: 24.11.2014

Wystawa prezentuje dokonania Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego w kontekście publikacji książkowych wydawanych w ramach serii Biblioteka „Kultury”, a także sylwetki współpracowników i autorów tej ważnej dla kultury polskiej instytucji w latach 1946-2000.

W Bibliotece „Kultury” wydawane były teksty pisarzy polskich, autorów z innych krajów zza żelaznej kurtyny, jak również z państw zachodnich. Seria charakteryzowała się szerokim zakresem tematycznym, pojawiały się w niej książki historyczne, socjologiczne, politologiczne oraz beletrystyka, która zadecydowała o jej prestiżu. Biblioteka „Kultury” sprawiła, że ponownie na znaczeniu zyskały takie gatunki literackie jak esej czy dziennik.

We wrześniu 2014 roku w 14. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia premierę miał portal udostępniający archiwa Instytutu Literackiego „Kultura”. Udostępniono także wiele innych materiałów związanych z Instytutem: listy, zdjęcia, nagrania, wycinki prasowe. Biblioteka Narodowa uczestniczy w projekcie uporządkowania, inwentaryzacji i udostępnienia zbiorów z Maisons-Laffitte od 2009 r. Wszystkie 637 numerów paryskiej „Kultury” i 171 wydań „Zeszytów Historycznych” można już czytać online na stronie: www.kulturaparyska.com

Biblioteka Narodowa, Gmach Główny, al. Niepodległości 213
Wystawę można oglądać do końca marca w godzinach otwarcia Biblioteki.
Wstęp wolny.

Organizatorzy: Fundacja Kultury Paryskiej oraz Biblioteka Narodowa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Sztamtysz tłumaczy literatury - spotkanie z Ireną Dębek

Data rozpoczęcia: 14.11.2014

Gościem listopadowego „sztamtyszu” tłumaczy literatury będzie Irena Dębek. Tłumaczka przedstawi opowiadanie Hanno Millesiego Papierowe ściany oraz fragment swojego tłumaczenia. Opowie o problemach, jakim musiała stawić czoła podczas pracy nad przekładem.

14 listopada 2014, godz. 18.00
Goethe-Institut
Biblioteka
ul. Chmielna 13A
Warszawa

prowadzenie: Tomasz Ososiński
spotkanie w języku polskim
wstęp wolny

 


Wystawa: Inna perspektywa. Notatki Zbigniewa Herberta z muzeów

Data rozpoczęcia: 28.10.2014


Ekspozycja łącząca w sobie rysunki poety z fragmentami jego wierszy, zestawionymi razem w osobistą historię sztuki Herberta i opowieść o oglądaniu. Szkice, które powstawały w latach 1958-98, najczęściej bezpośrednio w muzeach i galeriach w zachodniej Europie to wizualne zapiski z kontaktu z ważnymi dla Herberta obiektami. Herbert przerysowując wybrane przez siebie fragmenty obrazów, tkanin lub rzeźb wprowadza nas bocznymi drzwiami do świata dawnych mistrzów. Twórcy wystawy postanowili ten gest powtórzyć, w krótkich, zaskakujących cytatach z wierszy szukając nieznanych wejść do znanych utworów.

Zobacz notatkę i zdjęcia z wernisażu wystawy

Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia 2014 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości 213


90. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

Data rozpoczęcia: 27.10.2014

W dniach 27 – 29 października 2014 r. odbędą się w Warszawie obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Katarzyna Herbert, a współorganizatorami Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Biblioteka Narodowa, we współpracy z Instytutem Książki. Trzydniowe święto poezji, w którym wezmą udział między innymi Edward Hirsch, Julia Hartwig, Tomas Venclova i Adam Zagajewski, to nie tylko okazja do rozmowy na temat utworów i postaci urodzonego w 1924 r. poety, ale też do dyskusji na temat miejsca poezji w XXI wieku. Wydarzenie od-bywać się będzie w Pałacu Rzeczypospolitej – miejscu, w którym znajduje się archiwum Herberta.


Biblioteka Narodowa na Targach Książki w Krakowie

Data rozpoczęcia: 23.10.2014

Serdecznie zapraszamy na 18. Targi Książki w Krakowie do stoiska nr D 45 oficyny Biblioteki Narodowej, która oferuje edycje unikatowych publikacji: albumów i monografii, prezentujących w formie tradycyjnej i elektronicznej zbiory Narodowej Książnicy - dokumenty historyczne, dzieła literackie i artystyczne, eseistykę - a także specjalistyczne prace bibliologiczne.


History of Emotions – Introduction to the Field – spotkanie z Barbarą H. Rosenwein

Data rozpoczęcia: 22.10.2014

Round table discussion: History of Emotions – Introduction to the Field – spotkanie ze światowej sławy mediewistką Barbarą H. Rosenwein w Bibliotece Narodowej, 22 października 2014 r. o godzinie 12 w sali nr 200.

Spotkanie, organizowane przez Pracownię Historii Bibliotek i Czytelnictwa, poświęcone będzie wprowadzeniu do nowego, lecz intensywnie rozwijającego się pola badań nad historią emocji. Seminarium podzielone zostanie na dwie części. W pierwszej części Barbara Rosenwein dokona wprowadzenia w zakres głównych założeń, terminologii i metodologii badań nad emocjami. W drugiej części uczestnicy spotkania będą mieli szansę wziąć udział w dyskusji na temat możliwości włączenia problematyki emocji w zakres prowadzonych w Polsce studiów historycznych.
Referat i dyskusja odbędą się w języku angielskim.

Ze względu na organizację spotkania w zamkniętej części Biblioteki Narodowej, osoby chcące wziąć udział w spotkaniu proszone są o wysłanie zgłoszenia na mail e-mail: jakub_wysmulek@yahoo.com

pobierz biogram prof. Barbary H. Rosenwein

Więcej informacji oraz wprowadzenie do głównych koncepcji teoretycznych i metodologii badań prof. Rosenwein na blogu zwrotemocjonalny.wordpress.com


Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny