Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
 1. Programy i usługi /
 2. Centrum Kompetencji

Centrum Kompetencji

Biblioteka Narodowa od 2009 roku pełni rolę Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów bibliotecznych. Do jej zadań należą przede wszystkim:

 • wdrażanie zmian technologicznych dotyczących digitalizacji i przechowywania danych cyfrowych,
 • koordynacja w zakresie gromadzenia i przechowywania zasobów cyfrowych,
 • edukacja kadr instytucji kultury prowadzących digitalizację,
 • udostępnianie materiałów zdigitalizowanych,
 • promocja zasobów cyfrowych. 

W przypadku prowadzenia prac digitalizacyjnych Centrum kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów bibliotecznych przyjmuje od beneficjentów programu Kultura Cyfrowa egzemplarze kopii wzorcowych obiektów zdigitalizowanych w ramach zadania wraz z metadanymi lub samych metadanych w przypadku niewytwarzania cyfrowego obiektu. 

Oświadczenie 

Centrum Kompetencji Biblioteki Narodowej w dziedzinie digitalizacji materiałów bibliotecznych nie udzielało i nie udziela rekomendacji żadnym producentom i dystrybutorom sprzętu lub oprogramowania. Centrum Kompetencji wyjaśnia, że dokument „Digitalizacja piśmiennictwa” z opisem zaleceń digitalizacyjnych zawierający nazwy marek i modeli sprzętu digitalizacyjnego powstał w roku 2009. 
Jakiekolwiek powoływanie się przez producentów lub dystrybutorów na „spełnianie zaleceń Centrum Kompetencji” nie ma związku z aktualnymi opiniami Centrum Kompetencji. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem e-mail: centrum.kompetencji@bn.org.pl

Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji zbiorów bibliotecznych Biblioteki Narodowej organizuje bezpłatne warsztaty w zakresie digitalizacji zbiorów bibliotecznych 

Do największych wyzwań digitalizacji obiektów bibliotecznych należy selekcja zbiorów zgodnie z obowiązującym prawem autorskim, przestrzeganie standardów jakości dotyczących zarówno cyfrowych odwzorowań jak i metadanych oraz właściwe przygotowywanie obiektów do długotrwałej archiwizacji. Celem warsztatów jest przybliżenie instytucjom ubiegającym się oraz uczestniczącym w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Cyfrowa” najważniejszych zagadnień związanych z digitalizacją zbiorów bibliotecznych, które zgodnie z Regulaminem Programu będą wieczyście przechowywane w Repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej.  

Warsztaty będą się składać z 3 części:  

Co digitalizować? 

 • Omówienie najważniejszych wyzwań związanych z prawem autorskim, jakie czekają Beneficjentów w trakcie przygotowania się do realizacji projektu digitalizacyjnego.
 • Metadane, czyli podstawowe dane w bibliotece cyfrowej. 

Jak digitalizować? 

 • Konserwacja pierwszym etapem udanego projektu digitalizacyjnego. 
 • Jakość odwzorowań - czyli dlaczego kopie muszą spełniać najwyższe standardy. 

Jak przekazywać? 

 • Przygotowanie obiektów do przekazania w postaci cyfrowej w celu długotrwałego przechowywania w Repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej.  

W 2017 r. warsztaty odbędą się w terminie 21 i 28 listopada.

Rejestracja na warsztaty została zamknięta.

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny