Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. OCLC 2013
  2. OCLC 2013

OCLC 2013

Seminarium OCLC i Biblioteki Narodowej, 24 maja 2013

Biblioteka Narodowa oraz OCLC zapraszają na seminarium, którego celem jest prezentacja najnowszych trendów światowego bibliotekarstwa. Podczas seminarium przedstawione zostaną szeroko obecnie dyskutowane perspektywy rozwoju, tworzenia i przechowywania metadanych oraz zasobów cyfrowych w chmurze, problemy związane ze współdzieleniem zasobów, jak również kwestie przyszłości katalogu WorldCat.

Zaprezentowane zostaną także zintegrowane aplikacje biblioteczne, wspierające zarządzanie bibliotekami i kolekcjami cyfrowymi oraz projekty organizacji międzynarodowego systemu cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do siedziby Biblioteki Narodowej przy pl. Krasińskich 3/5 (Pałac Rzeczypospolitej) w dniu 24 maja o godz. 11.00. Seminarium jest bezpłatne.

Wykłady prowadzone będą w języku angielskim. Organizatorzy zapewniają symultaniczne tłumaczenie na język polski. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o możliwie wczesną rejestrację. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

OCLC (Online Computer Library Center) to międzynarodowa organizacja członkowska zrzeszająca biblioteki, założona w 1967 roku w Dublinie w stanie Ohio w USA, w celu ułatwienia przepływu informacji katalogowej oraz zmniejszenia kosztów jej tworzenia. W następnych latach OCLC nawiązało współpracę z podobnymi organizacjami z całego świata, dzięki czemu stało się największą na świecie organizacją o charakterze badawczym w zakresie bibliotekarstwa cyfrowego.

Usługi i zasoby OCLC są wykorzystywane przez ponad 70 000 bibliotek w 170 krajach do wyszukiwania, katalogowania, zarządzania, wypożyczania i ochrony materiałów bibliotecznych.

OCLC i biblioteki stowarzyszone tworzą wspólnie WorldCat, obecnie największy katalog zawierający metadane ponad 2 miliadrów obiektów w bibliotekach na całym świecie. WorldCat jest podstawą, na której opiera się większość oferowanych przez OCLC usług. OCLC WorldShare to nowa platforma tworzona „w chmurze” umożliwiająca współpracę bibliotek poprzez wymianę usług, oferująca zintegrowane aplikacje oraz ułatwiająca przepływ informacji.

 

Ogólne informacje o OCLC

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny