Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN

Rafał Rukat

mgr Rafał Rukat

e-mail: r.rukat@bn.org.pl
tel. 22 608 24 27

Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie doktorant na Wydziale „Artes Liberales”. Od stycznia 2016 r. asystent w Pracowni Bibliotekoznawstwa IKiCz.

Realizowany temat: "Kulturotwórcza rola biblioteki w środowisku lokalnym".

Za pomocą obserwacji uczestniczącej oraz wywiadów pogłębionych, badacz przygląda się codziennej pracy wiejskich bibliotek publicznych, jej społeczno-kulturowym uwarunkowaniom oraz znaczeniom przypisywanym jej przez pracowników i użytkowników. Obserwując ich praktyki i wsłuchując się w ich narracje, stara się scharakteryzować stojące za nimi sposoby myślenia, a także rozpoznać ich źródła. Poszukuje niewykorzystanych dotychczas potencjałów, mających posłużyć do zaprojektowania innowacyjnych form animacji bibliotecznej.

Projekt jest w trakcie realizacji. Dotychczasowym terenem badań jest Biały Dunajec – wieś gminna na Skalnym Podhalu – jednak zakłada się późniejsze porównanie z placówką w innym regionie Polski.  Owocem przeprowadzonych do tej pory dwóch ekspedycji terenowych (w lutym oraz w lipcu 2016 r.) jest materiał, który posłużył do sformułowania dwóch referatów konferencyjnych:

1. Tytuł referatu: Dlaczego góralki czytają Greya? Antropologia podhalańskich bibliotek.

Nazwa konferencji: X Międzyuczelniana Konferencja Antropologiczna. Etnograficzny konkret – materialność i doświadczenie w antropologii.

Miejsce: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

2. Tytuł referatu: Czytanie kontra. Etnograficzne badanie odbioru literatury w podhalańskiej wsi.

Konferencja: Kultury czytania. Komparatystyka wobec starych i nowych form obiegu literatury – Sesja Międzywydziałowego Zespołu Komparatystyki.

Miejsce: Wydział „Artes Liberales” UW

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny