Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN

Izabela Koryś

mgr Izabela Koryś

Absolwentka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (1997), laureatka nagrody im. Floriana Znanieckiego przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Pracowała min. w Instytucie Spraw Publicznych oraz na stanowisku badacza w Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. W Instytucie Książki i Czytelnictwa pracuje od 2008 roku.

Lista publikacji

Realizowany temat: Społeczny zasięg książki w Polsce (razem z Dominiką Michalak)

Celem tematu - realizowanego od początku lat 70. XX w. (po roku 1989 - cyklicznie co 2 lata) - jest systematyczna obserwacja obiegu książek w Polsce: skali zjawiska, jego społecznych ram oraz społecznego zróżnicowania. Materiału empirycznego dostarczają sondaże oparte na reprezentatywnych próbach mieszkańców Polski w wieku co najmniej 15 lat. Narzędziem badawczym jest zestandaryzowany kwestionariusz wywiadu. Podstawowy zestaw pytań, powtarzany w każdym badaniu, dotyczy:

  • czytania książek z uwzględnieniem intensywności lektury;
  • preferencji lekturowych określanych przez tytuły, autorów i typy książek;
  • kupowania książek z uwzględnieniem intensywności zakupów;
  • wyborów nabywców z uwzględnieniem tytułów, autorów i typów książek;
  • źródeł zakupu.

Obok monitorowania podstawowych trendów czytelniczych, systematyczne prowadzenie badań zasięgowych pozwala na rozpoznanie złożonego wzoru współczesnych praktyk czytelniczych w którym książki stanowią istotny, lecz niejedyny element.

Prowadzone tematy

  • Dylematy i ograniczenia sondażowych badań czytelnictwa: studium metodologiczne
Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny