Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Herbert 2014 | 90. urodziny poety

Biblioteka Narodowa Fundacja im. Zbigniewa Herberta
  1. Zbigniew Herbert /
  2. Konferencja

Konferencja

Zbigniew Herbert a ruch myśli
| w 90. rocznicę urodzin poety

Herbert przez lata pobudzał ruch myśli – inspirował, niepokoił, drażnił, niekiedy skłaniał do gwałtownych polemik. Czy tak jest nadal? Czy jego dzieło wychyla się z ram swojego czasu? Czy jest istotną częścią naszej współczesności? Czy pisarstwo autora Raportu z oblężonego Miasta również dziś jest żywe i inspirujące? Czy to, jak Herbert patrzył na świat, jak go rozumiał, ciągle jest istotnym punktem odniesienia, czy pozostaje koniecznym kontekstem naszego sposobu postrzegania i odczuwania rzeczywistości? Czy nadal może być impulsem dla twórczej myśli i poznającej wyobraźni? A jeśli tak jest, to jakie myśli uruchamia to dzieło? W jaki ruch je wprawia? Jakie otwiera perspektywy? Co przywołuje? Co przesłania? Jakim zabiegom instrumentalizującym się poddaje?

Twórczość Herberta – poety, eseisty, dramaturga – wciąż pozostaje przestrzenią otwartą na interpretację. Nadal uważnego namysłu wymagają kwestie niekiedy najbardziej rudymentarne. Jednocześnie dzieło autora Napisu na naszych oczach staje się dziełem pomnikowym, formatowanym przez podręcznikowe odczytania, a to oznacza, że można – i trzeba – poddać je reinterpretacji, na nowo wprawić w ruch, podjąć i rozwinąć w lekturze wątki nieoczywiste, niepokojące, trudne do przyjęcia. Warto też pytać wciąż na nowo, czy zapisane przez poetę zdania nadal układają się dla nas w nurt „rwącej rzeki […] myśli”? Czy może stoją już w naszych oczach „nieruchomo / pośrodku nudnego krajobrazu”? Lub odwrotnie. Czy przypadkiem nasze myśli o tym dziele nie ucukrowały się zanadto i czy nie są „jak głodne czaple”, które „ze smutkiem / wspominają wyschłe źródła”?

Na pytania stawiane wybitnej literaturze można odpowiedzieć tylko z jej wnętrza – w ruchu lektury, w pracy interpretacji. Do takich lektur zaprosiliśmy uczestników konferencji Zbigniew Herbert a ruch myśli (w 90. rocznicę urodzin poety), która jest częścią wydarzenia Herbert 2014, a jej współorganizatorami są Fundacja im. Zbigniewa Herberta i Biblioteka Narodowa oraz Katedra Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny:

Patroni medialni