Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN

Zamawianie książki

Aby zamówić książkę trzeba odnaleźć w katalogach jej opis i sygnatury, jakimi oznaczone są egzemplarze znajdujące się w magazynie. W katalogu komputerowym sygnatury są wyświetlone w ramce pod opisem bibliograficznym.
Posiadacze plastikowej karty czytelnika mogą zamawiać książki drogą elektroniczną. Mozna również wypisać rewers papierowy.

Wzór prawidłowo wypełnionego rewersu:

Wzór prawidłowo wypełnionego rewersu

Natomiast w katalogu tradycyjnym sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana.

karta katalogowa

Fotografia przedstawia kartę z kartkowego katalogu alfabetycznego książek opublikowanych w latach 1801-1999. W prawym górnym rogu wypisana jest sygnatura II 1.043.475, a na dole sygnatura drugiego egzemplarza (w tym przypadku będącego egzemplarzem archiwalnym, oznaczonym literą A): II 1.224.026 A.

Prawidłowo wypełniony rewers w tym przypadku wygląda tak:

Wzór prawidłowo wypełnionego rewersu

Na kartach katalogowych nowszego typu wszystkie sygnatury umieszczone są pod opisem. Jeśli zaś opis nie mieści się na jednej karcie i przeniesiony jest na karty następne - sygnatury umieszczone są na karcie ostatniej. Należy spisać sygnatury z karty głównej (zawierającej pełny opis bibliograficzny), a nie z kart pomocniczych (zwykle zaczynających się od odsyłacza: zob.). Jeżeli książka ma więcej niż jedno wydanie, za kartą zawierającą opis pierwszego wydania znajdą się karty kolejnych wydań wraz z sygnaturami egzemplarzy. Im więcej jest na rewersie sygnatur, tym prawdopodobieństwo uzyskania egzemplarza książki jest większe. Rewers składa się z dwóch części, obie wypełniamy jednakowo. W okienko należy wpisać wszystkie odczytane na karcie sygnatury.

Jeżeli jest tylko jedna sygnatura opatrzona literą A - należy z odpowiednią szufladką (w przypadku publikacji wydanych do 1999 roku) udać się do punktu informacyjnego w katalogu alfabetycznym, aby uzyskać pieczątkę upoważniającą do korzystania z tego egzemplarza. Przy poszukiwaniach w katalogach rzeczowych może się zdarzyć, że na karcie wpisana jest tylko jedna sygnatura, a w rzeczywistości egzemplarzy jest więcej. Dalszych sygnatur należy wtedy szukać w katalogu alfabetycznym.

W przypadku braku wtórnika oraz drugiego egzemplarza czytelnik może otrzymać egzemplarz archiwalny jedynie po uzyskaniu potwierdzenia u dyżurnego bibliotekarza.

Egzemplarze oznaczone sygnaturami Kras. i o sygnaturach zawierających dopiski: A, Cim., Cym., Chr., Cim. konsp., Konsp., Min., Wyst. udostępniane są wyłącznie w Czytelni Humanistycznej.

Biblioteka Narodowa udostępnia czytelnikom elektroniczny formularz rewersu w formacie PDF do wypełniania na komputerze i samodzielnego wydrukowania. Dzięki temu formularzowi można łatwo i szybko wypełnić rewersy w domu - korzystając z internetowego katalogu BN - i przyjść do Biblioteki z wydrukowanymi, gotowymi do złożenia rewersami.

Wypełnij rewers PDF

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny