Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN

Zamawianie czasopisma

Aby zamówić czasopismo należy odnaleźć w katalogach jego opis i sygnatury poszczególnych egzemplarzy zgromadzonych w magazynach BN. W katalogu komputerowym sygnatury egzemplarzy wyświetlane są pod opisem bibliograficznym.

W katalogu tradycyjnym sygnatury znajdują się w prawym górnym rogu kart katalogowych (pierwsze karty to egzemplarz archiwalny, za nimi egzemplarz drugi - użytkowy - udostępniany czytelnikom).

  • Czasopisma polskie gromadzone są w dwóch egzemplarzach, np. "Rocznik Dydaktyczny" sygnatury: P. 263842 A, P.207038 IIegz.
  • Czasopisma obce gromadzone są w jednym egzemplarzu, np. "Time" sygnatura: P.23522.
  • Najnowsze roczniki wybranych czasopism polskich, polonijnych i zagranicznych znajdują się w księgozbiorze podręcznym Czytelni Ogólnej (lista tytułów dostępna jest u dyżurnego bibliotekarza).
  • Czasopisma zmikrofilmowane (informacja: "Udostępnia się w postaci mikrofilmu" na kartach katalogowych bądź w katalogu komputerowym) dostępne są w Czytelni Ogólnej.
  • Czasopisma bibliologiczne opatrzone sygnaturami bez litery "P", np. 001264 udostępniane są w Czytelni Bibliologicznej.

Na kartach katalogowych zamieszczony jest opis bibliograficzny czasopisma oraz informacje o zgromadzonych w magazynach rocznikach (w przypadku czasopism o bardzo długim okresie ukazywania się, kart katalogowych danego tytułu może być nawet kilkanaście). Obecnie tradycyjny katalog kartkowy jest systematycznie zamykany, dlatego część kart opatrzona jest informacją: Katalog komputerowy. W takim przypadku informacja o gromadzonych rocznikach dostępna jest już wyłącznie w katalogu komputerowym.

karta katalogowa czasopisma archiwalnego

Karta katalogowa archiwalnego egzemplarza czasopisma

karta katalogowa II egzemplarza czasopisma

Karta katalogowa II egzemplarza czasopisma

Prawidłowo wypełniony rewers powinien zawierać sygnatury (drugiego egzemplarza i archiwalną), tytuł czasopisma, rok i ewentualnie numer poszukiwanego zeszytu, jak we wzorze poniżej:

Prawidłowo wypełniony rewers na zamówienie czasopisma

Uwaga!

  • Jeżeli czasopismo jest zmikrofilmowane udostępniany jest mikrofilm. Sygnaturę mikrofilmu należy spisać z katalogu mikrofilmów.
  • W przypadku braku wtórnika oraz drugiego egzemplarza czytelnik może otrzymać egzemplarz archiwalny jedynie po uzyskaniu potwierdzenia u dyżurnego bibliotekarza (nie dotyczy czasopism obcych gromadzonych w jednym egzemplarzu).
  • Egzemplarze oznaczone sygnaturami Kras. i o sygnaturach zawierających dopiski: A, Cim., Cym., Chr., Cim. konsp., Konsp., Min., Wyst. udostępniane są wyłącznie w Czytelni Humanistycznej.

Oprócz rewersów wypełnianych ręcznie realizowane są też rewersy pdf

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny