Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
 1. Dla bibliotekarzy /
 2. ZEB /
 3. Oferta szkoleniowa /
 4. Inicjacja czytelnicza dzieci i młodzieży z elementami biblioterapii

Inicjacja czytelnicza dzieci i młodzieży z elementami biblioterapii

Powrót do listy szkoleń

Celem szkolenia jest zaprezentowanie osobom pracującym z dziećmi szerokiej gamy korzyści płynących z czytania dzieciom, a także zapoznanie ich z różnorodnymi technikami pracy z dziećmi na bazie materiałów dostępnych w bibliotece.
Szkolenie zawierać będzie prezentację teoretycznych zagadnień dotyczących biblioterapii, jej możliwości zastosowania w bibliotece, a także omówienie konkretnych tekstów literackich, popularnych baśni i bajek telewizyjnych z perspektywy emocjonalnych i edukacyjnych potrzeb najmłodszych użytkowników biblioteki.
Zadaniem szkolącego jest również zaprezentowanie konkretnych działań na bazie materiału bibliotecznego, mających na celu stymulowanie rozwoju, wyobraźni i możliwości twórczych dzieci. Zaproponujemy również przedsięwzięcia możliwe do przeprowadzenia w każdej praktycznie placówce - szczegółowo omawiając ich poszczególne etapy, od pozyskania środków, po przeprowadzenie konkursu, spotkania, realizację zajęć z użytkownikami biblioteki.

Program zajęć:

 • Wprowadzenie do problematyki szkolenia: podstawowe wiadomości na temat biblioterapii - jej celów i funkcji
 • Informacja na temat walorów poznawczych, estetycznych i terapeutycznych wybranych baśni i bajek
 • Poznanie wybranych technik pracy z tekstem literackim: twórcze działania wokół poezji, baśni, powieści.
 • Poznanie wybranych sposobów wykorzystywania elementów biblioterapii w pracy z dziećmi
 • Zaprezentowanie szerokiego wachlarza tekstów literackich polecanych w pracy z najmłodszymi, szczegółowe omówienie wybranych pozycji
 • Informacja na temat szczególnie popularnych produkcji filmowych (filmy z Barbie w roli głównej, „Bob Budowniczy", „Koralina", itp.) w kontekście tworzonych przez nie systemów wartości i wzorców zachowań.

Przewidywane formy i metody pracy:

 • Wykłady
 • Warsztaty
 • Gry i zabawy integracyjne
 • Elementy treningu twórczości

Wykładowczyni:

Szkolenie prowadzi Joanna Piekarska, absolwentka Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, pracująca w Bibliotece Narodowej od 2004 roku.
W polu zainteresowań badawczych Joanny Piekarskiej znajduje się literatura dziecięca, a zwłaszcza jej wykorzystanie w procesie biblioterapeutycznym. W czasie szkolenia zachęca bibliotekarzy do zapoznawania dzieci z bogatym światem baśni z różnych kręgów kulturowych, uczy prostych technik, którymi bibliotekarz może wspierać dziecko w nauce szkolnej, zachęca do kreatywnej zabawy z dziećmi, a także pomaga w doborze wartościowych pozycji z zakresu literatury dziecięcej czy sztuki filmowej.

Czas trwania: 16 godz. (2 dni)

Cena szkolenia: 310 zł netto + 23% VAT (od osoby)

W przypadku finansowania szkolenia w co najmniej 70% ze środków publicznych i wypełnieniu stosownego oświadczenia, szkolenie jest zwolnione z VAT.

W cenę wliczone są materiały szkoleniowe, zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia, serwis kawowy oraz obiady.

Serdecznie zapraszamy!

Jak się zapisać

Na wybrane szkolenie można zapisać się przesyłając wypełnioną kartę zgłoszenia. Terminy szkoleń ustalane są po wpłynięciu odpowiedniej liczby zgłoszeń. Po zebraniu grupy i ustaleniu terminu szkolenia zostaną przesłane do uczestników szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu szkolenia, dojazdu oraz opłat.

Wypełnij kartę zgłoszeniową
Pobierz formularz oświadczenia

 

 • Katalogi BN
 • Zapytaj bibliotekarza BN
 • Zasoby informacyjne online
 • Polona
 • Europeana
Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny