Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN

MARC

MARC

MARC (MAchine-Readable Cataloging) jest formatem służącym do zapisu i wymiany danych zgodnie z normą ISO 2709:1996 (PN-ISO 2709:1998), używanym w bazach katalogowych i bibliograficznych. Dane te są uporządkowane, ujednolicone tak, by odpowiednio zaprojektowane oprogramowanie mogło je prawidłowo zinterpretować.

MARC 21

MARC 21 dla danych bibliograficznych i wzorcowych to jedne z najbardziej rozpowszechnionych struktur z rodziny MARC wykorzystywanych obecnie w bazach katalogowych na świecie. Format MARC 21 został opracowany i jest utrzymywany przez Network Development and MARC Standards Office w Bibliotece Kongresu (USA) we współpracy z Biblioteką Narodową Kanady.

Na stronie Biblioteki Kongresu poświęconej formatowi MARC21 można znaleźć, między innymi, struktury formatu dla różnych typów rekordów wraz z objaśnieniami i przykładami. Do wyboru jest wersja pełna (Full) i skrócona (Concise). Różni je jedynie obszerność definicji i liczba przykładów, bo struktura jest identyczna.

Dostęp do poniższych struktur jest bezpłatny.

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny