Teraz: otwarte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

DLA BIBLIOTEKARZY

IFLA Wrocław 2017 – referaty Marty Cichoń i Kamila Pawlickiego z Biblioteki Narodowej

Data publikacji:

Podczas 83. Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA Wrocław 2017 referaty wygłosili Marta Cichoń i Kamil Pawlicki z Instytutu Bibliograficznego Biblioteki Narodowej.

Zainteresowanym przedstawiamy polskie abstrakty referatów oraz całość wystąpień w języku angielskim.

Marta Cichoń: National Library of Poland Descriptors Model as an Attempt of Opening Library Data for Reuse

Abstrakt:

Biblioteka Narodowa rozwinęła model danych wzorcowych oparty na deskryptorach w bazie danych bibliograficznych, aby umożliwić lepsze segregowanie danych w ramach kartoteki wzorcowej i danych z rekordów bibliograficznych. W konsekwencji umożliwiło to przejście od danych nieuporządkowanych do informacji strukturyzowanych i stworzenie dodatkowych powiązań między encjami zdefiniowanymi w bazie danych Biblioteki Narodowej, poprawiając tym samym możliwości wyszukiwania i łączenia danych z innymi zbiorami. Dokonanie atomizacji danych i stosowanie standardowych słowników kontrolowanych było warunkiem wstępnym dla segmentacji danych. Osiągnięta struktura danych umożliwiła wydzielenie dodatkowych faset w fasetowej wyszukiwarce katalogu bibliotecznego, aby w ten sposób zwiększyć doświadczenie użytkownika oraz możliwości filtrowania informacji, jak również wyodrębnić dane z określonymi atrybutami i zestawami danych opartych na atrybutach, które mogą być pobierane w różnych formatach.

Całość referatu 

Kamil Pawlicki: Genre Theory Applied: Genre and Form Terms in the National Library of Poland Catalogue

Abstrakt:

W referacie zostały przedstawione wybrane aspekty stosowania gatunku, formy i rodzaju w katalogu bibliotecznym na podstawie modelu wprowadzonego przez Bibliotekę Narodową w styczniu 2017 roku. Rozwiązania i zagadnienia, które omówiono, obejmowały: oddzielenie terminów gatunkowych od terminów przedmiotowych w warstwie prezentacyjnej; oddzielenie dokumentów należących do gatunków od dokumentów na temat gatunków; wydzielenie z terminów gatunkowych danych dotyczących formy, przynależności kulturowej oraz odbiorcy i utworzenie z tych danych nowych faset; złożony charakter fasety „Forma i typ” i dwustopniowa klasyfikacja rodzajów i gatunków dokumentów piśmiennych; problem relacji między gatunkiem a przedmiotem w literaturze pięknej oraz problem włączania do katalogu nowych terminów gatunkowych.

Całość referatu 

Tagi: ifla