Teraz: zamknięte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

AKTUALNOŚCI BN

Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2016 opublikowane

Data publikacji:

Zostało opublikowane „Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2016”, zawierające komplet informacji na temat gromadzenia, udostępniania, opracowywania, konserwacji i ochrony zbiorów, a także prac naukowych, przedsięwzięć kulturalnych i promocyjnych podejmowanych przez Narodową Książnicę w minionym roku.

„Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2016” do pobrania w pliku PDF

OMNIS PER PATRIMONIUM

Tytuł wstępu do „Sprawozdania Biblioteki Narodowej za 2016 rok”, zawierający nazwy dwóch projektów realizowanych przez Bibliotekę Narodową, nie tylko określa zadania na najbliższe trzy lata, ale przede wszystkim znakomicie odzwierciedla dwa zasadnicze zadania Centralnej Biblioteki Państwa: gromadzenie, wieczyste przechowanie i udostępnianie całości piśmiennictwa polskiego oraz koordynację działań bibliotek w Polsce. Dzięki środkom uzyskanym z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zadania te będą realizowane z zachowaniem najnowszych standardów i rozwiązań technologicznych, zgodnie z aktualnymi wymogami techniki i praktyką działania bibliotek, z komfortową ofertą dla użytkowników. Oba projekty uzyskały finansowanie w roku 2016. Projekt OMNIS został formalnie uruchomiony w 2016, zaś PATRIMONIUM – na początku 2017 roku.

Biblioteka Narodowa szykuje się do modernizacji czytelń i przestrzeni publicznie dostępnych według koncepcji grupy architektów z Konior Studio. W 2016 roku trwały prace projektowe, aranżacyjne i logistyczne nad tym skomplikowanym przedsięwzięciem inwestycyjnym. Zamierzamy przeprowadzić remont bez zamykania zbiorów dla użytkowników i wstrzymywania prac katalogowych samej BN. Umożliwienie udostępniania zbiorów w innych pomieszczeniach niż czytelniane oraz przeniesienie pracowników z budynku objętego remontem jest dużym wyzwaniem dla całej Biblioteki.

To był dobry, intensywny i ciekawy rok. Biblioteka Narodowa skutecznie opracowała wnioski do finansowania ważnych projektów rozwojowych i przygotowała się do ich realizacji, która zajmie najbliższe trzy lata.

Do ważnych wydarzeń kulturalnych, organizowanych przez BN w ciągu całego 2016 roku należał cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc przedstawiano w Pałacu Rzeczypospolitej najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. Całodniowe prezentacje wywołały żywe zainteresowanie licznie uczestniczącej w nich publiczności.

Zbiory BN wzbogacił w 2016 roku wyjątkowo cenny, bogato iluminowany renesansowy rękopis Officium Beatae Mariae Virginis secundum usum Romanum (tzw. Godzinki Jakuba Wargockiego) – kodeks zakupiony przez Bibliotekę Narodową na aukcji w Londynie dzięki mecenatowi Fundacji PZU. Jest on motywem graficznym aktualnego tomu „Sprawozdania BN”.