Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Aktualności
  2. - Wykład prof. dr hab. Ewy Bartnik

Aktualności

Wykład prof. dr hab. Ewy Bartnik

Dodano: 25.08.2017 06:59

Gościem sesji plenarnej podczas kongresu IFLA WLIC 2017 Wrocław była prof. dr hab. Ewa Bartnik, genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor Ewa Bartnik, znana i doceniania popularyzatorka nauki wskazywała na problemy z przekazaniem wyników prac naukowców osobom spoza środowisk naukowych.

Współczesne media, które chcą przyciągnąć odbiorców, zbyt często używają niedozwolonych skrótów, czy wręcz przeinaczeń, relacjonując rezultaty badań naukowych. – mówiła prof. Ewa Bartnik. Jeżeli na przykład spożywanie jakiegoś produktu zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre choroby o 2 procent, to tak naprawdę wcale nie oznacza to, że każdy zachoruje. – kontynuowała.

Media, a szczególnie media społecznościowe, nie rozumiejąc wyników badań, zbyt często je upraszczają, czym wprowadzają czytelników w błąd. Profesor Ewa Bartnik przytoczyła wyniki sondażu dotyczącego żywności modyfikowanej genetycznie. 80% osób zapytanych czy zjadłoby obce DNA w pożywieniu odpowiedziało, że nie. To pokazuje, jak nikły jest poziom wiedzy w społeczeństwie. Każda materia organiczna, w szczególności nasze pożywienie, zawsze zawiera DNA. Codziennie od tysięcy lat zjadamy obce DNA. Strach przed żywnością modyfikowaną, jak mówi profesor Ewa Bartnik, wynika wyłącznie z braku wiedzy i w równym stopniu z nieumiejętności przekazania jej społeczeństwu przez naukowców.
Istotną rolę w edukacji powinny pełnić biblioteki. Stają się one miejscami, w których nie tylko wypożycza się książki, ale także, a może w szczególności, poszerza wiedzę. Zapytaliśmy profesor Ewę Bartnik, jak biblioteki powinny się zaangażować w upowszechnianie nauki.

Powrót do aktualności

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny