Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Biblioteka Narodowa

Katalogi BN
  1. Aktualności
  2. - Zmarła Danuta Rymsza-Zalewska

Aktualności

Zmarła Danuta Rymsza-Zalewska

Dodano: 13.04.2017 14:38

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 11 kwietnia 2017 w wieku 93 lat zmarła Danuta Rymsza-Zalewska, magister filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, starszy kustosz dyplomowany, wieloletni pracownik Biblioteki Narodowej. W latach 1958-1970 kierownik Czytelni Ogólnej, następnie od 1970 r. aż do przejścia na emeryturę w 1986 kierownik Działu Informacji i Udostępniania Zbiorów.

Pani Danuta Rymsza-Zalewska całe swoje życie zawodowe związała z Biblioteką Narodową, w której zaczęła pracować zaraz po studiach w 1951 r. i przepracowała w niej ponad 50 lat. Wkrótce po objęciu funkcji kierownika Czytelni Ogólnej musiała poradzić sobie z wyzwaniem, jakim było przeprowadzenie czytelni i części zbiorów z tymczasowej siedziby przy ul. Rakowieckiej 6 (w siedzibie Biblioteki SGPiS) do gmachu przy ul. Hankiewicza 1. W 1978 była głównym organizatorem uroczystości z okazji pięćdziesięciolecia Biblioteki Narodowej. 

Wielką wagę przywiązywała do źródeł informacji, stąd jej zainteresowanie rozwojem bibliografii dziedzinowych, kartotek zagadnieniowych i katalogów centralnych. Publikowała prace z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz historii Biblioteki Narodowej. Za swoją pracę była wyróżniana odznaczeniami zarówno państwowymi, jak i resortowymi.

We wspomnieniach współpracowników pozostała jako osoba obdarzona żywym temperamentem i zdolnościami organizatorskimi, zapalona turystka. 


Powrót do aktualności

Kontakt
e-mail: kontakt@bn.org.pl
tel.: (22) 608 29 99
Warszawa, al. Niepodległości 213
więcej informacji o kontakcie...
Mapa witryny