Teraz: zamknięte  |  pon - sob 8:30 - 20:30 

AKTUALNOŚCI BN

Wieczór poezji w rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

Data publikacji:

Wieczór z udziałem ośmiorga znakomitych polskich poetów - z okazji rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta - odbył się w Pałacu Rzeczypospolitej w poniedziałek, 29 października. Uroczystość, którą uświetnili swą obecnością Pan Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką oraz wdowa po Poecie Katarzyna Herbert, zorganizowana została przez Fundację im. Zbigniewa Herberta we współpracy z Biblioteką Narodową, Narodowym Centrum Kultury i Instytutem Adama Mickiewicza.

W wieczorze wzięło udział ośmioro poetów: Wojciech Bonowicz, Julia Hartwig, Krzysztof Karasek, Marzanna Bogumiła Kielar, Ryszard Krynicki, Jarosław Mikołajewski, Anna Piwkowska i Tomasz Różycki, którzy czytali wybrane przez siebie wiersze Herberta, opatrzone własnymi, poetyckimi komentarzami. Zainteresowanie było ogromne – pula zaproszeń wyczerpała się na wiele dni przed uroczystością. Sala Kariatyd na piętrze Pałacu, w której czytano wiersze była wypełniona po brzegi. Dla osób przybyłych w ostatniej chwili w sąsiedniej Sali Rycerskiej przygotowano transmisję na żywo na dużym ekranie. 

- Szczęśliwy jest kraj, w którym na imieninach Jana Kochanowskiego bawią się do późnej nocy tysiące, a urodziny Zbigniewa Herberta świętuje się w tak znakomitym gronie – powiedział na zakończenie wieczoru dyrektor BN dr Tomasz Makowski. 

Urodzinowym wieczorem poezji inauguruje swoją działalność Fundacja im. Zbigniewa Herberta, założona w 2010 roku przez wdowę po poecie, Panią Katarzynę Herbert. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie spuścizny twórczej autora „Pana Cogito”. 

- Pierwszym zadaniem Fundacji jest organizacja Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, honorującej twórców przede wszystkim w dziedzinie poezji – powiedziała Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji - Chcemy, aby nagradzani byli twórcy, mający wybitne osiągnięcia artystyczne i intelektualne, a zarazem nawiązujący
do świata wartości, przenikających twórczość samego Herberta. 

W marcu 2013 r. laureata Nagrody Herberta wyłoni jury złożone z wybitnych światowych twórców i znawców literatury. Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 3 czerwca 2013 w Teatrze Polskim.

Równocześnie Fundacja planuje podjęcie działań o charakterze promocyjnym i edukacyjnym, zachęcających czytelników - zwłaszcza młodych - do odkrywania twórczości Herberta dla siebie. Na początek Fundacja włączy się
w prowadzoną przez „Tygodnik Powszechny” ogólnopolską akcję „Lekcje czytania”. Planowane są również warsztaty poetyckie dla młodzieży szkół warszawskich.

- W jednym ze swoich najpiękniejszych utworów Herbert zwracał się do Boga z prośbą: daj, „żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia” – mówi prezes Fundacji Maria Dzieduszycka - Myślę, że takie rozumienie, mądra tolerancja, otwartość na innych są wartością, o której winniśmy nieustannie przypominać. Także poprzez czytanie wierszy Zbigniewa Herberta.

Zdjęcia: Bartek Warzecha